Witaj w Dobry Rusznikarz: rusznikarnia, oksydowanie naprawa modernizacja broni


OFERTA
· Oferta
· Oferta Specjalna
· Renowacja osad
· Kamuflaż kolb i osad
· Odnawianie broni
  luksusowej
· Odnawianie baskil
· Pasowanie montaży
· Wiatrówki
· Czarnoprochowce
· Pozbawianie broni
  cech użytkowych

Broń precyzyjna:
· Broń mojej konstukcji
· Sztucery precyzyjne
· Modernizacja Longshot F-Class
· Wymiana Luf

· Kto strzela z mojej broni

Nowość:
· Wyważanie broni śrutowej

FIRMA
· Strona główna
· Artykuły
· Historia firmy
· Rozwój firmy
· Kontakt
· Firma w prasie

Dystrybucja
· Lothar Walther

Ciekawe Prace
· Syrena
· Stara kurkówka

Ciekawe spotkania
· Galeria Zdjęć
· Kadra dowódcza WP
· Michaił Dragunow 1997
· Londyn 2007
· prof. Jerzy A. Ejsmont

Reklama

Optykamysliwska.pl

Kolby-snycerka.pl

Docieranie luf

Akcesoria myśliwskie

Optyka

WISMAG Jacek JakubczykPowloki ochronne
Wysłano dnia 06-08-2009 o godz. 18:57:51 przez - admin

Artykuly
Myśliwi używający broni do celów łowieckich lubią ją mieć piękną i finezyjna. Dlatego rusznikarze zaczęli stosować wyszukane gatunki drewna. Powszechnie do wojskowej broni używano materiałów możliwie tanich, buk, klon, brzoza, natomiast do broni myśliwskiej gdzie piękno było cechą pożądaną jako materiału do wyrobu kolb zaczęto używać orzecha włoskiego.Do tego celu najlepiej się nadaje bo jest zwięzły a przez to mocny i posiada najważniejszą cechę jest lekki, dzięki temu każdą broń można stosunkowo ławo wyważyć. Ta cecha przydaje się najbardziej przy produkcji dubeltówek małego kalibru, gdy lekkie są lufy a osada jest za ciężka i mimo wywiercenia otworów w tylnej części osady w celu zmniejszenia wagi, waga kolby byłaby znacznie większa od wagi luf, występuje wtedy najbardziej niekorzystny stan wyważenia broni śrutowej Orzech ma bardzo charakterystyczny układ słojów, ten układ zależy od szeregu czynników między innymi od regionu świata w którym rośnie, bardzo ładny układ słojów ma orzech rosnący na północnych terenach Jemenu i północnej Turcji duże różnice temperatur powodują szerokie i kontrastowe względem siebie słoje. Natomiast w Europie takim regionem jest Dordonia we Francji. Za oceanem, w U S.A. Kalifornia, rosnący tam orzech ma niespotykany układ włókien, który zawdzięcza klimatowi, lata są suche i gorące, natomiast w zimie wiejący od oceanu wiatr nasyca powietrze cząsteczkami jodu i soli. Powodując bardzo charakterystyczny wzór, na przemian ułożone prawie czarne i jasno brązowe włókna z widocznym pod spodem brązowym tłem. Orzech kalifornijski stosują najsłynniejsze firmy takie jak, Holland & Holland, J. Rigby.
Najbardziej wzorzyste, nieregularne i mocno pokręcone słoje znajdują się zawsze w tej części która jest tuż przy ziemi lub częściowo w niej. Dlatego drzewo przeznaczone na materiał na kolby się wykopuje, im wyżej w górę tym słoje stają się bardziej proste i wartość takiego kawałka z górnej części jest znacznie niższa. Pocięte wstępnie na wymiarowe kawałki są przez wiele lat suszone w przewiewnym miejscu. Dodatkowo drewno powinno być poddane tzw. stabilizacji, ten zabieg stosuje się by po zrobieniu i dopasowaniu kolby nie następowało kręcenie osady. Drewno stabilizuje się kilkoma metodami przez nasączenie specjalnym gorącym impregnatem, mieszaniną oleju lnianego z terpentyną, lub moczenie w kilku procentowym wodnym roztworze sody kaustycznej. Taka stabilizacja jest najbardziej potrzebna w sztucerach gdzie skupienie pocisków będzie zależało od stabilnego położenia pewnych płaszczyzn do których przylega lufa i komora zamkowa.
Do sprawdzenia i zmierzenia występujących naprężeń służy specjalny optyczny przyrząd który mierzy mikro ugięcia komory zamkowej i pokazuje wpływ naprężeń, na zmianę położenia końca lufy.
Wykończenie kolby jest sprawą najważniejszą jeżeli osada jest z jasnego orzecha należy ją przyciemnić odpowiednim barwnikiem. Powszechnie dostępne w sklepach bejce nie nadają się do broni, zastosowane syntetyczne barwniki powodują że nie jest właściwie uwydatniony naturalny rysunek słojów, krótko mówiąc są one zamazane. Barwniki syntetyczne są czułe na ultrafiolet i szybko tracą kolor. Osady po pewnym czasie tracą blask i a słoje ulegają rozmyciu lub całkowicie znikają. Znawcy broni to widzą. Dlatego do broni należy stosować tylko i wyłącznie naturalne barwniki roślinne lub zwierzęce, lub kopalne nap brunat kasselski.
Na dalekiej północy na krańcach Szwecji i Finlandii rośnie pewien krzew, po jego ścięciu ścina się nożem korę, myje i suszy, następnie rozpuszcza w czystym spirytusie, tym roztworem naciera się po bejcowaną osadę, powoduje to uwydatnienie wszystkich słojów, zwiększenie kontrastu pomiędzy jasnymi i ciemnymi włóknami, dodatkowo powstają poprzeczne prążki podobne do tygrysiego futra ich odcień będzie zależał pod jakim kątem patrzymy na kolbę, końcowy efekt zachwyci znawcę i zadziwi nawet mało wymagającego myśliwego.
Istnieje kilka metod ostatecznego wykończenia osady w ostatnich latach rozpowszechniła się metoda na kolby tzw. olejowe polega na nasączeniu lub wtarciu odpowiednio spreparowanego oleju lnianego który może być odpowiednio barwiony, jest to metoda najprostsza i wiele fabryk broni powszechnie ją stosuje by obniżyć koszty produkcji. Osady olejowe są dobre pod warunkiem że kolba wciągnie odpowiednią ilość oleju a na koniec zostanie wtarty odpowiednio barwiony gorący wosk który dodatkowo uszczelnia powierzchnię. Do wad należy że nie ma bezpośredniej warstwy ochronnej.

W Ameryce Północnej wiele firm między innymi Remington stosuje odpowiednio spreparowany olej lniany z dodatkiem utwardzacza, skład utwardzacza trzymany jest od ponad 100 lat w ścisłej tajemnicy, uzyskana tą metodą naturalna powłoka jest bardzo trwała i skutecznie zabezpiecza osadę przed wpływem czynników zewnętrznych.
W taniej broni producenci lub czasami niektórzy amatorzy kolby lakierują, jest to najgorsza metoda wykończenia, na dodatek używają lakierów chemoutwardzalnych, w przypadku ponownej renowacji jego całkowite usunięcie jest utrudnione. Kolba lakierowana ma poważną wadę, w zimie gdy jest namarznięta i uchwycimy ją gołą ręką jest lodowato zimna oraz nieprzyjemna w dotyku.
Najlepszą i najpiękniejszą metodą wykończenia osady jest politura. Jest to rozpuszczony w czystym spirytusie szelak plus różne dodatki. Politura dobrze uwydatnia i podkreśla fakturę drewna, jest przejrzysta i twarda, odporna na ścieranie, posiada odpowiednią elastyczność i nie odpryskuje. Obecnie wielu rzemieślników nie stosuje tej metody bo jest trudna i skomplikowana, jak na dzisiejsze czasy bardzo pracochłonna, gdyż właściwa warstewka politury wymaga co najmniej położenia w zależności od żądanego efektu od 20 do 50 warstw politury i żmudnego zacierania porów.
Politury używa jeszcze grupa rusznikarzy z tzw, „starej gwardii”
Do wielkich zalet kolb politurowanych należy to że są ciepłe w zimie i przyjemne w dotyku w każdych warunkach. Osada barwiona naturalnymi barwnikami i politurowana przez długie lata zachowuje swój blask i naturalny rysunek słoja.
O trwałości i jakości politury może świadczyć fakt że przez dziesiątki lat używana była powszechnie do lakierowania uzwojeń w silnikach elektrycznych. Niestety, coraz rzadziej spotyka się kolby z politurowaną powierzchnią, i zatartymi porami, w dobie powszechnego obniżania kosztów produkcji i zwiększenia produkcji kolby tylko się zabarwia przez zanurzenie w odpowiednim roztworze.
Obecnie jedynie możemy ubolewać że ta metoda staje się powoli …standardem.Zdjęcie nr 1 przedstawia osadę, którą kiedyś barwiono syntetyczną bejcą i polakierowanoZdjęcie nr 2 pokazuje tą samą osadę po renowacji barwioną naturalnym roślinnym barwnikiem i położoną politurą według 100 letniej receptury.Zdjęcie nr 3, osada w drylingu bejcowana naturalną bejcą i położona politura, również według 100 letniej receptury.

Kolby politurowane posiadają piękny jedwabisty pół połysk, niezwykły i niepowtarzalny urok, są po prostu ...najpiękniejsze.


Waldemar Laskowski
zdjęcia autor

 
Pokrewne linki
· Więcej o Artykuly
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Artykuly:
Czas Broni


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 6


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


"Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.05 sekund
Google+