Witaj w Dobry Rusznikarz: rusznikarnia, oksydowanie naprawa modernizacja broni


OFERTA
· Oferta
· Oferta Specjalna
· Renowacja osad
· Kamufla¿ kolb i osad
· Odnawianie broni
  luksusowej
· Odnawianie baskil
· Pasowanie monta¿y
· Wiatrówki
· Czarnoprochowce
· Pozbawianie broni
  cech u¿ytkowych

Broñ precyzyjna:
· Broñ mojej konstukcji
· Sztucery precyzyjne
· Modernizacja Longshot F-Class
· Wymiana Luf

· Kto strzela z mojej broni

Nowo¶æ:
· Wywa¿anie broni ¶rutowej

FIRMA
· Strona g³ówna
· Artyku³y
· Historia firmy
· Rozwój firmy
· Kontakt
· Firma w prasie

Dystrybucja
· Lothar Walther

Ciekawe Prace
· Syrena
· Stara kurkówka

Ciekawe spotkania
· Galeria Zdjêæ
· Kadra dowódcza WP
· Michai³ Dragunow 1997
· Londyn 2007
· prof. Jerzy A. Ejsmont

Reklama

Optykamysliwska.pl

Kolby-snycerka.pl

Docieranie luf

Akcesoria my¶liwskie

Optyka

WISMAG Jacek Jakubczyk



Lunety i montaze
Wys³ano dnia 01-02-2010 o godz. 08:38:08 przez - admin

Artykuly
Ostatnie lata to wielka popularno¶æ witryn internetowych i poradników na ich stronach. Po okresie fascynacji internetem przychodz± te¿ chwile refleksji.
Na witrynach dotycz±cych zagadnieñ zwi±zanych z ³owiectwem i broni± coraz czê¶ciej s± zachêty typu,... zrób to sam, napraw sobie broñ, nie id¼ do fachowca naprawa jest przecie¿ prosta po co wydawaæ pieni±dze, sam podpi³uj spust, oksyduj lufy, sam za³ó¿ lunetê, przyk³ady dalej mo¿na mno¿yæ.

Niestety jest i druga strona medalu tego zagadnienia, coraz czê¶ciej do rusznikarzy trafia broñ prawie wykoñczona przez domoros³ych rusznikarzy stosuj±cych porady z ró¿nych witryn internetowych, w wielu przypadkach broñ ma tak podpi³owane zaczepy spustowe ¿e prawie sama strzela, ¿e po amatorskim oksydowaniu powierzchnia jest mocna skorodowana wskutek niew³a¶ciwej technologi, lub obejmy monta¿u s± tak mocno przyklejone ¿e nie sposób oderwaæ je od lunety, albo obejmy s± niew³a¶ciwie ustawione wzglêdem siebie i nawet na markowych lunetach zostaj± wgiêcia tubusa powy¿ej 0.5mm itd. Jeszcze gorzej jest gdy amatorzy rusznikarze nawiercaj± czo³o lufy wiertark±, / i takie przypadki siê zdarzaj± / w 99% wiert³o na wskutek niesymetrycznego zarysu otworu zostaje wci±gniête do ¶rodka na kilka centymetrów uszkadzaj±c lufê, na skierowane pytanie do w³a¶ciciela dlaczego tak zrobi³, pada prosta i szczera odpowied¼... pisze w internecie.


Najwiêcej jest jednak internetowych porad jak samemu zamontowaæ lunetê i monta¿.
W rezultacie tych porad coraz wiêcej jest w³a¶nie poprawek po amatorach rusznikarzach w zakresie monta¿y lunet.
Natomiast z punktu widzenia autora tego tekstu oby tych poprawek by³o jak najwiêcej.
W³a¶ciwie osadzenie lunety w fabrycznym monta¿u wydaje siê niezwykle proste, niestety ten prosty zabieg ma sporo pu³apek technicznych.

Coraz wiêcej my¶liwych i strzelców pragnie uzyskaæ jak najlepsze skupienie, coraz bardziej popularne staj± siê strzelania d³ugodystansowe od 300 metrów w górê nawet do 1000m na polskich zawodach Long Shoot.
Wymagania techniczne odno¶nie lunet i monta¿y musz± byæ postawione na najwy¿szym poziomie. Nawet przeciêtny my¶liwy oczekuje skupienia ze swojej broni nie wiêcej ni¿ 3cm na 100m, przy takich wymaganiach luneta i monta¿ musz± byæ dopracowane na ostatni guzik.

Ka¿da broñ w w procesie produkcji wykonywana jest w pewnej tolerancji wymiarowej, mimo najlepszych i super dok³adnych maszyn, b³±d zawsze bêdzie wystêpowaæ, w niektórych przypadkach odchylenia wymiarowe w jedn± stronê mog± siê zsumowaæ.

Niech wyst±pi b³±d w nacinaniu gwintu na lufie, w celu jej wkrêcenia do komory zamkowej, niech wyst±pi b³±d przy wykonaniu gwintu w komorze zamkowej, niech wyst±pi b³±d przy wierceniu otworów w komorze zamkowej pod monta¿ lunety, niech wyst±pi± b³êdy przy obróbce monta¿u, nastêpnie powstaj± b³êdy przy niesymetrycznym wykonaniu obejm, itd. a wiêc wystêpuje mo¿liwo¶æ powstania sporych odchy³ek wymiarowych i w rezultacie znacznym odchyleniem osi lufy od osi optycznej lunety.
Wiêkszo¶æ wspó³czesnych lunet ma tubusy wykonane z twardego aluminium, czarna pow³oka uzyskiwana jest w specjalnych procesach chemicznych i elektrolitycznych, uzyskana powierzchnia jest twarda i lekko matowa /satynowa/ na wskutek tych zabiegów powierzchnia lunety jest ¶liska dlatego musi byæ skutecznie zablokowana w obejmach monta¿owych.
Wiêc powstaje pytanie kleiæ lunetê w obejmach czy nie kleiæ.
Zasad± rusznikarsk± powinno byæ aby obie obejmy monta¿u by³y wzajemnie do siebie wspó³osiowe, w przypadku instalowania fabrycznego monta¿u zachowanie tego warunku nie zawsze jest mo¿liwe, chyba ¿e przypadek, a odchy³ki wymiarowe tak siê ustawi± ¿e luneta bêdzie idealnie wyzerowana.

Producent monta¿y ustawia obejmy osiowo do siebie, w praktyce o¶ optyczna w ka¿dej lunecie jest w innym miejscu w stosunku do lufy dodatkowo tubus lunety nie mo¿e byæ równoleg³y do osi lufy jak równie¿ wskutek ró¿nicy tolerancji osadzenia lufy w komorze zamkowej, obejmy...... nie mog± byæ na jednej wysoko¶ci, dok³adnie mówi±c musz± mieæ ró¿n± wysoko¶æ od podstawy, tak wiêc luneta w obejmach powinna byæ pochylona pod minimalnym k±tem, w rzeczywisto¶ci ró¿nice siêgaj± ¶rednio do 0.5mm w niektórych przypadkach i wiêcej.
Nie wspó³osiowo¶æ obejm wystêpuje tylko wtedy gdy monta¿ i dok³adnie wyzerowana luneta jest wstêpnie zamontowana na danej broni, wtedy nale¿y je wzajemnie dopasowaæ.
Producenci monta¿y dok³adaj± wszelkich starañ by zrobiæ jak najdok³adniej, brak wspó³osiowo¶ci nie jest win± producenta monta¿y.

Drug± spraw± jest ¿e wiêkszo¶æ wspó³czesnych monta¿y ma naddatek w górê tak aby rusznikarz móg³ dok³adnie wyzerowaæ lunetê.
Gdy luneta jest w obejmach, ró¿nica 0.5mm do 1mm w pochyleniu obejm jest niezauwa¿alna.
Po za³o¿eniu monta¿u na komorê zamkow± i skrêceniu górnych czê¶ci obejm powstaj± znaczne naprê¿enia gdy¿ tubus lunety nie przylega ca³± swoj± powierzchnia do obejm a tylko jej czê¶ci±, tak powsta³e naprê¿enia s± niewidoczne go³ym okiem.

Jak wynika z wieloletnich do¶wiadczeñ po skrêceniu takiego monta¿u i przystrzelaniu z pozoru wszystko jest w porz±dku, w³a¶ciciel zadowolony jest ze swojej pracy i uzyskanego na strzelnicy wyniku, a tak¿e pierwszych sukcesów ³owieckich, jednak po pewnym czasie zaczynaj± pojawiaæ siê pierwsze pud³a, najpierw sporadycznie pó¼niej coraz czê¶ciej, wiêc ponowny pobyt na strzelnicy i przystrzelanie, korekcja nastaw lunety i dokrêcanie ¶rubek, przez pewien czas jest dobrze, jednak po pewnym czasie znowu zaczynaj± pojawiaæ siê pierwsze pud³a, sytuacja powtarza siê.
Niewidoczne naprê¿enia daj± o sobie znaæ, luneta w obejmach pod wp³ywem strza³ów zaczyna minimalnie zmieniaæ swoje po³o¿enie.
Na wskutek ró¿nicy kurczliwo¶ci materia³u lunety i monta¿u wystêpuj±ce naprê¿enia najszybciej daj± o sobie znaæ przy ujemnych temperaturach.
Przyjmuje siê ¿e ruch lunety o 0.1mm powoduje przesuniêcie punktu trafienia oko³o 10 do 12cm na 100metrów

Taka sytuacja nie przeszkadza lubi±cym czêsto strzelaæ a pobyt na strzelnicy jest dla nich przyjemno¶ci±, inni aby skorygowaæ lunetê wykorzystuj± coroczne obowi±zkowe przystrzeliwania.
Czêsto o niestabilny rozrzut obwinia siê lunetê i broñ, w pierwszym odruchu jest wymiana lunety a nawet kilku, pó¼niej broni w ten sposób up³ywa kilka lat Wielu strzelców nie przypuszcza ¿e przyczyn± zwiêkszonego rozrzutu mog± byæ ¼le.... spasowane obejmy.
Najlepszym rozwi±zaniem tego problemu jest spasowanie obejm lub zastosowanie monta¿u o nazwie Opitilock, który w obejmach ma kuliste wk³adki umo¿liwiaj±ce w³a¶ciwe u³o¿enie lunety.

Stara rusznikarska zasada mówi,.. obejmy musz± byæ tak spasowane aby przylega³y ca³± swoj± powierzchni± do tubusa lunety, przy w³a¶ciwym spasowaniu nie wystêpuje potrzeba klejenia, a luneta przez lata nie ma prawa zmieniaæ swojego po³o¿enia nawet przy najsilniejszych kalibrach.

Na poparcie powy¿szego tekstu prezentujê kilka zdjêæ, pierwsze zdjêcie przedstawia fabryczny monta¿, wyra¼nie widaæ ¶lad narzêdzia skrawaj±cego i warstwê wybranego materia³u.
W pierwszej obejmie krawêd¼ zosta³a tylko zaznaczona natomiast w drugiej zebrane jest oko³o 0.3mm, po ca³kowitym rozwierceniu obejm z niektórych fragmentów obejm zdjêto 0.7 do 0.8mm materia³u.
W tym przypadku amatorskie za³o¿enie lunety spowoduje powstanie znacznych naprê¿eñ, a ruchy lunety w obejmach i zwiêkszony rozrzut jest tylko kwesti± czasu
A przecie¿ tysi±ce my¶liwych i strzelców sportowych kupuje fabryczne monta¿e samodzielnie zak³ada lunety i skrêca bez jakiegokolwiek dopasowania.



Zdjêcie Nr 1 przedstawia monta¿ i wstêpn± fazê wzajemnego pasowania obejm, widaæ wyra¼nie ¿e w tylnej obejmie powierzchnia przylegania jest bardzo ma³a



Zdjêcie Nr 2 obejmy ju¿ bardziej dopasowane.



Fot 3 monta¿ na sztucer przedstawia pierwsz± obejmê, i jej doln± czê¶æ



Fot 4 górna czê¶æ tej obejmy, widaæ jak du¿e jest niedopasowanie w jednej tylko obejmie.

Praktyka potwierdza ¿e lunety w obejmach siê przesuwaj±, dlatego popularne sta³o siê klejenie lunet, a dlaczego siê przesuwaj± , poniewa¿ brak im wspó³osiowo¶ci.

Nie wyosiowane obejmy monta¿u po skrêceniu wgniot± siê siê w aluminiowy tubus lunety, a powsta³e naprê¿enia spowoduj± wcze¶niej czy pó¼niej powoduj± zwiêkszony i nieprzewidywalny rozrzut pocisków.
Temat rozwiercania obejm budzi w konserwatywnym ¶rodowisku my¶liwych ró¿ne dyskusje, jak zwykle za i przeciw,... przez 30 lat tak by³o wiêc po co zmieniaæ, tutaj nale¿y napisaæ... postêpu technicznego zatrzymaæ nie mo¿na.
Dwadzie¶cia lat temu powszechne by³y lunety CZJ z szyn± wiêc problem osiowo¶ci obejm nie wystêpowa³ poniewa¿ luneta mog³a byæ ustawiona pod k±tem w osi góra dó³ a regulacja by³a przez przesuniêcie krzy¿a w polu widzenia lunety, natomiast w celu skorygowania lewo prawo przesuwana by³a ca³a luneta.

Po drugie rozwiercanie obejm nie jest wbrew pozorom proste, poch³ania sporo czasu, wiêc koszt zamontowania lunety z rozwierceniem obejm jest nieco wiêkszy, daje jednak pewno¶æ ¿e luneta nawet po kilku latach nie bêdzie mia³a ruchu w obejmach, a skupienie przez lata pozostanie na jednakowym poziomie.

Miêdzy innymi dlatego ustawodawca wprowadzi³ coroczne obowi±zkowe przystrzeliwania aby tego typu wady lunet i monta¿y by³y korygowane.
Na zakoñczenie warto napisaæ jak wielk± przyjemno¶ci± jest posiadanie broni do której ma siê bezgraniczne zaufanie która w ka¿dych warunkach jest pewna i nie zawiedzie.






 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Artykuly
· Napisane przez admin


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Artykuly:
Czas Broni


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.55
G³osów: 29


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


"Login" | Logowanie/Za³o¿enie konta | 0 komentarze
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego u¿ytkownika, proszê siê zarejestrowaæ


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.07 sekund
Google+