Witaj w Dobry Rusznikarz: rusznikarnia, oksydowanie naprawa modernizacja broni


OFERTA
· Oferta
· Oferta Specjalna
· Renowacja osad
· Kamuflaż kolb i osad
· Odnawianie broni
  luksusowej
· Odnawianie baskil
· Pasowanie montaży
· Wiatrówki
· Czarnoprochowce
· Pozbawianie broni
  cech użytkowych

Broń precyzyjna:
· Broń mojej konstukcji
· Sztucery precyzyjne
· Modernizacja Longshot F-Class
· Wymiana Luf

· Kto strzela z mojej broni

Nowość:
· Wyważanie broni śrutowej

FIRMA
· Strona główna
· Artykuły
· Historia firmy
· Rozwój firmy
· Kontakt
· Firma w prasie

Dystrybucja
· Lothar Walther

Ciekawe Prace
· Syrena
· Stara kurkówka

Ciekawe spotkania
· Galeria Zdjęć
· Kadra dowódcza WP
· Michaił Dragunow 1997
· Londyn 2007
· prof. Jerzy A. Ejsmont

Reklama

Optykamysliwska.pl

Kolby-snycerka.pl

Docieranie luf

Akcesoria myśliwskie

Optyka

WISMAG Jacek JakubczykLufy śrutowe, pokrycie śrutem
Wysłano dnia 16-10-2013 o godz. 15:53:43 przez - admin

Artykuly
Temat który poruszę jest typowo techniczny i przypuszczam że znajdzie zainteresowanie bardziej wśród męskiej części myśliwych, chodzi o pokrycie śrutem. W Polsce nie ma tradycji wytwarzania broni śrutowej więc zainteresowani tym tematem nie mają skąd pobrać właściwej wiedzy. Nie ma literatury na ten temat i nie ma wiedzy praktycznej. Natomiast część wiedzy która jest publikowana w internecie posiada bardzo znaczne przekłamania i niestety jest tylko powierzchowna, w dobie kapitalizmu największych tajników wiedzy nikt nie opublikuje …..za darmo, tym bardziej na temat broni.
W internecie jest anonimowość, może pisać kto chce i ma ochotę na dany temat, profesor wybitny znawca lub całkowity laik.
Można znaleźć w internecie opisy i porady które zamieszczają anonimowi znawcy, którzy często piszą nieprawdę by celowo wprowadzić w błąd czytelników dla zabawy i śmiechu.
Znany jest przypadek jednej z witryn internetowych w którym internauta występował pod szyldem eksperta i udzielał porad w zakresie eksploatacji i budowy broni, łowiectwa i porad prawnych, jak później się okazało był nim 23 letni stażysta z zawodu stolarz.W przypadku gdy czytający niezwiązany jest z mechaniką i rusznikarstwem czyta porady których jest kilkanaście różnych a często kilka przeciwstawnych nie potrafi wychwycić która to jest ta właściwa i.... prawdziwa.
W ten sposób w ostatnich latach powstaje wiele mitów, ponieważ występuje zjawisko następujące, tysiąc razy powielona zmyślona teoria w internecie staje się prawdą.


Pisząc artykuł o lufach śrutowych dla Myśliwca Kresowego zwróciłem się do londyńskich firm rusznikarskich o zgodę na opublikowanie zdjęć które zrobiłem będąc u nich, niestety zgody nie otrzymałem, należy przypuszczać że ma to związek z utrzymaniem tajemnic zawodowych, które należy uszanować i jest to zgodne z duchem kapitalizmu ...wiedza kosztuje.
Słuchając opowieści myśliwych o dawnych strzelbach wielu z nich chwali daleki zasięg i dobre pokrycie. Więc czy to jest mit czy tylko myśliwska fantazja w czasie towarzyskich spotkań.
Jednym z najważniejszych parametrów dubeltówki jest równomierne pokrycie.
Należy zadać pytanie co najbardziej wpływa na równomierne pokrycie, i tu należy napisać otwarcie że w dalszej części artykułu zostanie zachowana częściowa dyskrecja ponieważ część wiedzy musi zostać w kręgu zawodowych rusznikarzy.
Proces równomiernego pokrycia zaczyna się już w fazie produkcji lufy, po wywierceniu otworu następuje obróbka zewnętrzna lufy i tu decydujące znaczenie ma równomierność obwodowa ścianki, równomierność ścianki lufy mierzymy za pomocą urządzenia z czujnikiem zegarowym. Jeżeli włos ludzki ma średnicę 0.05mm to lufa aby równomiernie pracowała w czasie strzału i tym samym zapewniała bardzo równe pokrycie musi mieć równomierność obwodową nie większą niż 0.02mm.Zdjęcie Nr 1 przedstawia pomiar równomierności ścianki lufy w strzelbie samopowtarzalnej.Zdjęcie Nr 2 pokazuje pomiar grubości ścianki tylko fragmentu dolnej lufy w sportowym boku, ten fragment da wystarczająco dokładny obraz w którym miejscu ścianka lufy jest grubsza a w którym cieńsza.


Znawcy tematu zawodowi tokarze doskonale wiedzą że uzyskanie takich parametrów na długości 75cm przy których obrabiana rurka o ściankach w niektórych miejscach jest 1.5mm a czasami nawet mniej graniczy z cudem, dlatego też tak wysoką dokładność 0.02mm uzyskujemy tylko i wyłącznie ręcznie, przez ...piłowanie pilnikiem, lub wąską taśmówką, ostatecznie pilnikarką, ale zawsze jest to proces ręczny i nie ma na świecie innej metody uzyskania tak dokładnego wymiaru.
Taką dokładność stosują znane mi firmy Purdey & Son, Holland & Holland, czy Boss & CO. Współczesne metody kucia luf śrutowych na zimno są wspaniałe dla producenta, wytworzenie lufy jest tanie i szybkie, niestety nie zapewnia idealnej równomierności ścianki lufy, a nikt w produkcji seryjnej nie będzie piłować pilnikiem lufy, bo.... nie ma czasu.
Dokładność wykonania lufy przez kucie na zimno do celów myśliwskich i na zawodach na średnim szczeblu jest wystarczająca ale w strzelaniu na światowych zawodach niestety wymaga już ręcznego doszlifowania. Tak wysoka dokładność wykonania zapewnia że idealne pokrycie jest niezależnie od rodzaju amunicji, tym właśnie charakteryzują się strzelby najlepszych światowych marek.

W czasie kucia występuje zgniot cząsteczek metalu, dlatego lufy kute są bardziej wytrzymałe, ale nie pracują tak dobrze jak lufy wykonane tradycyjną obróbką przez skrawanie
Po zlutowaniu luf następuje najważniejszy i już końcowy zabieg, strojenie indywidualne każdej lufy z osobna, który polega na szlifowaniu w pewnych miejscach środka lufy oraz inne zabiegi, o których drodzy czytelnicy proszę wybaczyć nie mogę napisać.
Jak z tego widać aby lufa miała idealne pokrycie nie może być w środku chromowana, po pierwsze chrom utrudnia szlifowanie po drugie w czasie szlifowania usunięty zostanie chrom. Ponadto patrząc pod światło przez lufę która daje równe pokrycie stwierdzimy że.... nie jest idealnie równa, ale w tym przypadku nie ma to znaczenia gdyż wynik na tarczy jest najważniejszy. Widok lekko nierównej lufy w środku może być deprymujący dla nieznającego zagadnienie myśliwego i w wielu przypadkach może zniechęcić do zakupu takiej broni.
Już dawno stwierdzono że równe pokrycie poprawia rozszerzona średnica lufy w kształcie beczułki tuż przed czokiem. Jednak ten system nie jest stosowany ze względu na trudny i skomplikowany proces technologiczny. Przy kuciu luf na zimno beczułki nie uzyskamy gdyż po zakończeniu procesu nie wyjmie się trzpienia
Jednak przez przypadek z pomocą przyszły wymienne czoki.
Otóż aby przesuwający się przez lufę koszyk nie zaczepiał o wkręcony czok robi się go tak aby jego początek miał większą średnicę od przewodu lufy, często rozszerzenie jest znaczne i oscyluje w granicach 0.5mm co umożliwia jego bezpieczne przejście. Tym sposobem powstaje w lufie coś podobnego do beczułki.
Na równe pokrycie pozytywnie wpływa również kształt przewodu lufy, który ma być w kształcie zwężającego się stożka od komory nabojowej do czoka. Prawie wszystkie lufy Merkla wersji lux lub innych drogich dubeltówek horyzontalnych były robione w stożek, a zwłaszcza lufy boka Merkla gdzie zwężenie było prawie 0.3mm a czasami i więcej.
Niestety nic nie zastąpi precyzyjnej obróbki lufy zgodnie ze sztuką rusznikarską, która może być wykonana tylko w małych fabrykach i manufakturach, lub przez rzemieślnika znającego zagadnienie.
Z upływem czasu dawna rusznikarska sztuka i wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie obecnie powoli zanika pod wpływem pośpiechu i ogólnej masówki.
Można zadać pytanie czy można poprawić pokrycie we współczesnych gotowych strzelbach, jeżeli dubeltówka ma lufy kute są na zimno,... trochę można ale niewiele.
Przy strzelaniu sportowym gdzie liczy się każdy trafiony rzutek i ten jeden może zadecydować o zwycięstwie, warto spróbować.
Natomiast w dubeltówkach wyprodukowanych maksymalnie do lat 90- tych ubiegłego wieku w którym lufy były robione tradycyjna metodą,... można sporo, oczywiście w zależności od egzemplarza i wiedzy rusznikarza.

 
Pokrewne linki
· Więcej o Artykuly
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Artykuly:
Czas Broni


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


"Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.05 sekund
Google+