Witaj w Dobry Rusznikarz: rusznikarnia, oksydowanie naprawa modernizacja broni


OFERTA
· Oferta
· Oferta Specjalna
· Renowacja osad
· Kamuflaż kolb i osad
· Odnawianie broni
  luksusowej
· Odnawianie baskil
· Pasowanie montaży
· Wiatrówki
· Czarnoprochowce
· Pozbawianie broni
  cech użytkowych

Broń precyzyjna:
· Broń mojej konstukcji
· Sztucery precyzyjne
· Modernizacja Longshot F-Class
· Wymiana Luf

· Kto strzela z mojej broni

Nowość:
· Wyważanie broni śrutowej

FIRMA
· Strona główna
· Artykuły
· Historia firmy
· Rozwój firmy
· Kontakt
· Firma w prasie

Dystrybucja
· Lothar Walther

Ciekawe Prace
· Syrena
· Stara kurkówka

Ciekawe spotkania
· Galeria Zdjęć
· Kadra dowódcza WP
· Michaił Dragunow 1997
· Londyn 2007
· prof. Jerzy A. Ejsmont

Reklama

Optykamysliwska.pl

Kolby-snycerka.pl

Docieranie luf

Akcesoria myśliwskie

Optyka

WISMAG Jacek JakubczykGenialny Mauser
Wysłano dnia 22-07-2014 o godz. 10:20:24 przez - admin

Artykuly
Paul Mauser projektując swój karabin nie przypuszczał że jego konstrukcja będzie znana na całym świecie i ponadczasowa, przetrwała już ponad 100 lat i jak na razie ma się dobrze.

Broń systemu Mausera została wyprodukowana w milionach egzemplarzy, w wersji oryginalnej lub niewiele zmodyfikowanej. Można zadać pytanie czy istnieje współcześnie maszyna lub urządzenie technicznie które niezmienione funkcjonuje przez 100 lat. Porównując konstrukcje Mausera do rozwoju i ewolucji samochodu broń systemu Mausera mogłaby wydać się obecnie jako mało przydatna i archaiczna, niestety jak wykazuje praktyka tak nie jest. Sprawdził się w dwu wojnach i można przypuszczać że ten system lub jego niewielkie modyfikacje będą jeszcze długo służyć myśliwym.

Będąc w Londynie w firmie Purdey & Son zapytałem oprowadzającego mnie pracownika dlaczego do budowy swoich sztucerów niezmiennie używają systemu Mausera, odpowiedź była krótka i jednoznaczna.....


Po co zmieniać coś co jest dobre.

Niektóre rozwiązania Mausera są tak znakomite że zostały przyjęte przez większość światowych firm wytwarzających broń jako standard.

Komora zamkowa oraz sam zamek to konstrukcja wręcz genialna. Zamek mimo pozornie prostej budowy spełnia kilka bardzo ważnych funkcji. Od niego zależy celność, niezawodność broni oraz bezpieczeństwo strzelca.

Niezawodne zabezpieczenia

Jednym z podstawowych zabezpieczeń jest zabezpieczenie na wypadek niedomknięcia zamka przedwczesnego strzału. Mauser zastosował ukośną płaszczyznę w tylnej części trzonu zamkowego tzw. ześlizg.
Ma ona potrójne zadanie.
Po pierwsze, chroni przed przypadkowym strzałem w razie niedomknięcia zamka, a po drugie zabezpiecza zamek przed otwarciem tuż po strzale, tym samym uniemożliwia ponowne napięcie iglicy. Gdy zamek nie jest do końca zamknięty, ukośna płaszczyzna uniemożliwia wysunięcie iglicy na właściwą głębokość, w wyniku czego oddanie strzału jest niemożliwe. Natomiast po strzale, mocna sprężyna pcha iglicę do przodu która naciska na ukośny ześlizg zamka i uniemożliwia tym samym samoczynne otwarcie i odryglowanie.

Trzecią funkcją ześlizgu jest napinanie iglicy w momencie otwierania zamka. To rozwiązanie znalazło zastosowanie w większości współcześnie produkowanych repetierów, czyni to broń szybko gotową do oddania następnego strzału.

Kolejnym genialnym rozwiązaniem Mausera jest zabezpieczenie w przypadku przebicia spłonki, w postaci otworów w trzonie zamkowym. W momencie przebicia spłonki- gdy łuska i spłonka są szczelnie dociskane do czoła zamka, gorące gazy pod dużym ciśnieniem przesuwają się wzdłuż iglicy i uchodzą przez boczne otwory w zamku. Wielkość otworów musi być tak obliczona aby nastąpił spadek ciśnienia i nie doszło do odrzucenia iglicy do tyłu i jej ponownego napięcia. Ten system obowiązuje do dzisiaj w każdej broni.

Następnym rozwiązaniem genialnego Mausera jest zabezpieczenie na wypadek pęknięcia łuski, w czasie strzału uchodzące przez szczelinę łuski gorące gazy przemieszczają pod dużym ciśnieniem się do tyłu wzdłuż zamka, i tu na ich drodze znajduje się poprzeczna płaszczyzna, której zadaniem jest odchylenie ich na boki, tak aby nie uderzyły strzelca w twarz i oko. To rozwiązanie funkcjonuje praktycznie w 95% współcześnie produkowanej broni.
  
Innym bardzo dobrym rozwiązaniem Mausera jest bezpiecznik chroniący przed przypadkowym strzałem który bezpośrednio blokuje iglicę.  
Umieszczony jest w tylnej części zamka w tzw. łączniku co czyni konstrukcje zwartą i mało wrażliwą na uszkodzenia. Bezpiecznik może jest trochę niewygodny w użyciu ale stanowi najlepsze i najpewniejsze zabezpieczenie w przypadku upadku broni nawet z kilkumetrowej wysokości. 
Kolejnym i chyba najbardziej genialnym pomysłem Mausera które zastosował w swoim K 98 jest połączenie systemu zamkowego do łoża za pomocą dwu śrub umieszczonych w jednej płaszczyźnie to rozwiązanie ma zastosowanie poza nielicznymi wyjątkami jest w 100% procentach współcześnie produkowanej broni.
System Mausera jest pewny i niezawodny mimo swoich 100 lat. W ostatnich 20 latach powstały inne konstrukcje, firmy prześcigają się w nowościach, tylko po to aby w katalogach było napisane słowo...nowe.  
Nieżyjący już książę Eustachy Sapieha który prowadził biuro polowań w Keni, w swojej książce napisanej wspólnie z Pawłem Kardaszem '”Polowania w Afryce Wschodniej i Południowej” na stronie 62 pisze tak.....Ale ważniejszy niż kraj pochodzenia jest system zamka. Najlepiej sprawdza się najpierwotniejszy – więc najprostszy – system Mausera.
Dlatego też czasami przy wyborze nowej broni warto wziąć pod uwagę napisane wyżej zdanie.


Zdjęcie Nr 1 Współczesny zamek karabinu strzelca wyborowego Accuracy International w którym zastosowano ześlizg, poprzeczną płaszczyznę odchylającą gazy na wypadek pęknięcia łuski, bezpiecznik blokujący bezpośrednio iglicę umieszczony w łączniku, oraz napinanie iglicy poprzez ześlizg w momencie otwierania zamka. A także otworki w górnej i dolnej części trzonu zamkowego na wypadek przebicia spłonki
To wszystko jest pomysłem genialnego Mausera tylko w ..innej obudowie.
Accuracy International jest produkcji angielskiej, więc chyba wzięli sobie do serca,....po co zmieniać coś co jest dobre.


Zdjęcie Nr 2 współczesny sztucer Hova 1500 system zamkowy i magazynek mocowany do osady według patentu Mausera za pomocą dwu śrub.


Zdjęcie Nr 3 poprzeczna płaszczyzna w zamku Mausera i współczesnej broni Savage

Tekst i zdjęcia Waldemar Laskowski

 
Pokrewne linki
· Więcej o Artykuly
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Artykuly:
Czas Broni


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


"Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.05 sekund
Google+