Witaj w Dobry Rusznikarz: rusznikarnia, oksydowanie naprawa modernizacja broni


OFERTA
· Oferta
· Oferta Specjalna
· Renowacja osad
· Kamuflaż kolb i osad
· Odnawianie broni
  luksusowej
· Odnawianie baskil
· Pasowanie montaży
· Wiatrówki
· Czarnoprochowce
· Pozbawianie broni
  cech użytkowych

Broń precyzyjna:
· Broń mojej konstukcji
· Sztucery precyzyjne
· Modernizacja Longshot F-Class
· Wymiana Luf

· Kto strzela z mojej broni

Nowość:
· Wyważanie broni śrutowej

FIRMA
· Strona główna
· Artykuły
· Historia firmy
· Rozwój firmy
· Kontakt
· Firma w prasie

Dystrybucja
· Lothar Walther

Ciekawe Prace
· Syrena
· Stara kurkówka

Ciekawe spotkania
· Galeria Zdjęć
· Kadra dowódcza WP
· Michaił Dragunow 1997
· Londyn 2007
· prof. Jerzy A. Ejsmont

Reklama

Optykamysliwska.pl

Kolby-snycerka.pl

Docieranie luf

Akcesoria myśliwskie

Optyka

WISMAG Jacek JakubczykWibracje lufy - Czesc 2
Wysłano dnia 06-02-2006 o godz. 10:02:02 przez - admin

Artykuly
Od chwili kiedy powstała broń palna prawie natychmiast zaczęto ją udoskonalać i modernizować, w celu uzyskania większej precyzji strzałów, trwało to przez wieki. Dużym sukcesem było zastosowanie luf gwintowanych, był to olbrzymi krok naprzód. Sprawdzono i przetestowano wszystkie rodzaje gwintów. Już przed wojną niektórzy producenci zaczęli stosować lufy z gwintem wielo bruzdowym, czyli więcej niż cztery bruzdy a więc pięć, sześć, siedem. Stwierdzono, że z takich luf można uzyskać bardzo wysoką precyzję strzałów z różnej amunicji. Druga wojna przerwała produkcję broni myśliwskiej, firmy które ją wytwarzały przestawiły produkcję na cele militarne wykonując broń wojskową i uszczupliła arsenały myśliwych Po wojnie zapotrzebowanie było duże, rynek był chłonny i na broń super celną nie było dużego zapotrzebowania. Dopiero nasycenie rynku i ostra konkurencja wymusiła pewne zmiany, firmy zaczęły między sobą rywalizować do tego doszedł postęp techniczny i myśliwym i strzelcom sportowym zaczęto oferować broń coraz doskonalszą o coraz lepszych parametrach i większej precyzji strzałów.


Pierwszą znaną mi firmą która zaczęła powszechnie stosować lufy o sześciu bruzdach w większych myśliwskich kalibrach 308W i 3006 i to w taniej broni była amerykańska firma Remington a w Europie od pewnego czasu Fińska TIKKA ale nie we wszystkich egzemplarzach. Broń z lufą o sześciu zapewnia bardo mały rozrzut gdyż pocisk w czasie przejścia przez lufę ma lepsze prowadzenie. Zastosowanie do sztucera grubej na około 20mm i sztywnej lufy z gwintem sześciu bruzdach da doskonałe wyniki strzelania z różnej amunicji. Zastosowanie takich luf powoduje, że nie muszą być krytyczne dopasowanie do właściwego rezonansu, broń będzie strzelać średnio dobrze z każdej amunicji, otóż w czasie strzału lufa dostaje ruchu skrętnego i falowego.

Wyobraźmy sobie długą wędkę teleskopową, gdy nadamy jej ruch falowy w płaszczyźnie pionowej to jej koniec będzie zakreślał ruchy z góry do dołu i z dołu do góry a punkt trzymania będzie miejscem zerowym. Im dłuższa wędka tym jej koniec będzie zakreślał większe odchylenia, jeżeli w czasie tego falowania zrobimy kilka kroków do tyłu to jej koniec zakreśli sinusoidę a jeśli ją zsuniemy stanie się krótka i gruba i gdy będziemy usiłowali nadać jej ruch falowy to zobaczymy, że wygina się bardzo mało lub wcale. Przykład z wędką ma dokładne odniesienie do lufy sztucera punkt zerowy to miejsce mocowania lufy w komorze zamkowej. Wyjście pocisku z lufy musi być ściśle zsynchronizowane z jej ruchem i ugięciem. W momencie gwałtownego zapłonu ładunku prochowego i ruchu pocisku do przodu część energii pobiera lufa i zaczyna oscylować z określoną częstotliwością, która zależy od kilku czynników miedzy innymi, wielkości energii ładunku prochowego, grubości i jej długości. W czasie tego falowania występuje moment, w którym koniec wędki osiąga swoje najwyższe uniesienie zatrzymuje się na moment i po chwili zaczyna wracać dół to właśnie w tym jedynym nieruchomym momencie pocisk musi opuścić lufę broń osiąga wtedy swoje jedyne i najlepsze skupienie. Gdy daną lufę dostroimy do rezonansu do jednego typu amunicji i zmienimy na inną zmieni się rezonans lufy natychmiast zwiększy się rozrzut. Dana lufa osiąga swoje najlepsze skupienie gdy dostroimy ją do ćwiartki fali można też stroić do częstotliwości owertonowej ale w takim przypadku nigdy nie osiągniemy najlepszego skupienia jaką może dać lufa. Najkorzystniej jest z punktu widzenia najlepszego wykorzystania energii gazów prochowych, że pocisk musi opuścić lufę w momencie, gdy jest odgięta do góry. Aby zniwelować negatywny wpływ różnego rozkołysu lufy przez amunicję o różnej prędkości należy zastosować środek najprostszy, grubą i sztywną a przez to ciężką lufę. Gruba lufa w słownictwie konstruktorów broni nazywa się lufą Manna.


Dostrojenie lufy do jednej amunicji po połowie żywotności lufy da lepsze wyniki niż jej wymiana. Strojenie do jednej czwartej lambda, czyli ćwiartki fali umożliwia zastosowanie lufy krótszej, ale mimo wszystko dającą wysoką precyzję strzałów. I do lamusa idzie fakt, że tylko długie lufy zapewniają wysoką celność, na pewno strzelanie z broni o krótkiej lufie wymaga od strzelca opanowania i sporego doświadczenia. Na naszym rynku już pojawia się broń o krótkiej lufie a mimo to strzelając z zalecanej amunicji osiągamy wyśmienite skupienie. Strojenie lufy gwintowanej można przeprowadzić kilkoma metodami, najlepszą powinien wybrać rusznikarz dokonujący tego zabiegu. Dostrojenie lufy w długiej broni myśliwskiej lub sportowej jest zabiegiem bardzo precyzyjnym dlatego że częstotliwość falowania lufy jest dość wysoka i w tym przypadku dokładność ustalenia długości lufy wynosi 0.1-0.3mm dlatego powinien to zrobić doświadczony rusznikarz. Pewną pomocą do tego zabiegu są nowoczesne elektroniczne przyrządy pomiarowe jak model 35 Proof. opisany w skrócie w części 1. Oczywiście na wysoką precyzję strzałów wpływa jeszcze szereg innych technicznych czynników ale w naszym przypadku zakładamy że są dobrze dopracowane.
Wiedza o ruchu lufy w czasie strzału obecnie jest coraz więcej wykorzystywana przez konstruktorów i powoli zaczyna być stosowana. Prawdopodobnie Finowie od kilkudziesięciu lat opanowali sztukę doprowadzania do odpowiedniego rezonansu luf swojej nawet standardowej broni w czasie strzału i powszechnie to stosują gdyż ich broń odznacza się bardzo dobrą celnością, w większości dostępnej literatury której autorami są uznani znawcy broni pozytywnie opisują wysoką celność produkowanej przez Finów broni.
W 1997roku miałem możliwość przeprowadzenia prawie godzinnej rozmowy z Michaiłem Dragunowem rosyjskim konstruktorem słynnego karabinu snajperskiego stosowanego powszechnie w byłym Układzie Warszawskim SWD (Snajperska Wintowka Dragunowa). Powiedział mi rzecz bardzo interesującą, otóż gdy najlepszy model prototypu był już dobrze dopracowany zaczęto przeprowadzać próby strzelając amunicją o różnej naważce prochu aż w końcu uzyskano najlepsze skupienie. Aby uzyskać wysoką powtarzalność dobrego skupienia ze specjalnie dobranej amunicji przez każdy wyprodukowany egzemplarz broni i żeby był idealnie wierną repliką prototypu zaczęto stosować ważenie lufy. Niezależnie od utrzymania wysokich parametrów, i wąskiej tolerancji przy toczeniu lufy i wytwarzaniu innych elementów, które są do niej umocowane, lufę ze wszystkimi elementami do niej przytwierdzonymi dokładnie ważono, jeżeli wystąpił błąd większy niż 1 gram starano się go zniwelować Tylko przy tej, co prawda żmudnej metodzie można było uzyskać dobre wyniki. A więc lufa była pobudzana do drgań z wysoką powtarzalnością, na jaką pozwalała starannie elaborowana amunicja, wchodziła w określony i powtarzalny rezonans, przekładało się to na wysokie skupienie przestrzelin teoretycznie w każdym wyprodukowanym egzemplarzu. Czy tą metodę powszechnie stosowano przy produkcji każdej sztuki broni, czy tylko przy pewnej ilości, na ten temat nie mam żadnych informacji.


Z bronią o nazwie Mosin a w słownictwie znawców, rosyjski Nagant czyli kb pierwszy raz spotkałem się przed ponad 30 laty gdy strzelałem z wojskowej wersji na strzelnicy Czechów w Lublinie do tarczy sylwetki na 300m z muszki, szczerbinki i bez większych problemów trafiałem może nie miałem samych 10-tek ale skupienie nie było złe, mimo że broń była niezwykle prosta i toporna. Broń ta ma lufę krótką, grubą i sztywną, na lufie jest uchwyt na bagnet i sam bagnet, który swoją masą dodatkowo usztywnia w czasie strzału koniec lufy. Do tego odpowiednio dobrana amunicja i w tej postaci broń była bardzo celna. Przystrzeliwanie tej broni zalecano z bagnetem gdyż tylko wtedy średni punkt trafienia w przybliżeniu pokrywał się z nastawami przyrządów celowniczych, w przypadku zdjęcia bagnetu znacznie przesuwał się średni punkt trafienia nawet o kilkanaście centymetrów na 100metrów. Świadczy to o tym, że po zmianie masy końca lufy ulegał zmianie ruch obrotowy i ruch falowy i pocisk opuszczał lufę w innym niewłaściwym momencie. Można to porównać do kamertonu, który ma określoną częstotliwość przez swoje ściśle określone wymiary, gdy do niego przytwierdzimy mały magnes spowoduje to natychmiast zmianę rezonansu i jego koniec będzie wibrował z inną częstotliwością dając inny ton, czyli zmieni się amplituda. Odpowiedni wybór długości lufy, który został ustalony na 517mm nie był zupełnie przypadkowy, poprzedziły go długie badania poligonowe, które doprowadziły do ustalenia tej a nie innej długości.

Na początku lat 90 tych zaczęto przerabiać wojskowe wersje Mosina do celów myśliwskich, usunięto ciężki i nieprzydatny bagnet i zdemontowano też jego masywny uchwyt, zmiana masy spowodowała inny rezonans, końca lufy w czasie strzału powodując jednocześnie zwiększenie rozrzutu, między innymi to stało się przyczyną złej opinii o tej bardzo celnej broni. Obecnie niektóre egzemplarze są tak niecelne, że trudno trafić w kartkę papieru na 50m i to z zamontowaną lunetą. Dopiero ponowne żmudne strojenie przynosi pożądane rezultaty, broń mimo swojej krótkiej lufy ponownie ma doskonałe skupienie. Dodatkową zaletą, która sprzyja dobrej celności tej broni jest jej nietypowy i odmienny zamek, który w swoim głównym zastosowaniu znacznie góruje nad zamkiem Mausera.
Moja "myśliweczka" czyli osobista żona po przemyśleniu zdecydowała się jednak na Mosina mimo że nie ma wyglądu rasowego sztucera ale jest krótki, lekki i dla niej bardzo poręczny, a jak strzela z amunicji firmy Lapua z pociskiem Mega i lunetą Docter Optic 6x42 to rozrzut 4 strzałów na 100 metrów nie przekracza 17mm, na tarczy jest to jedna duża dziura oczywiście lufa musiała być na nowo ponownie bardzo precyzyjnie strojona. Tak dobre skupienie z tej broni uzyskuje tylko moja żona, która ma wybitne predyspozycje strzeleckie i jest strzelcem doskonałym znacznie lepszym niż ja. Doświadczony rusznikarz potrafi wykonać broń typu sztucer o dużo większej precyzji strzału niż najlepsza produkowana seryjnie broń najlepszej firmy, pod warunkiem, że ma na to dużo czasu a jego cena będzie odpowiednia do włożonej pracy, wystarczy pooglądać francuski kanał Seasons by stwierdzić, że małe warsztaty rzemieślnicze wytwarzają doskonałej jakości broń i prawdziwe arcydzieła sztuki. Znajomy rusznikarz i producent broni Norweg Trun Unset, który uczył mnie tajników zawodu na specjalne zamówienie wytwarzał sztucery myśliwskie w kal 8 x 68 S do strzelania na dalekie dystanse a zwłaszcza do polowań na kozice które są niesłychanie czujne i każdy egzemplarz który opuszczał jego jednoosobowy warsztat musiał dawać rozrzut 5 strzałów na 300metrów około 30 - 50 milimetrów, niewiarygodne ale prawdziwe. Lufy długie i cienkie w silnych kalibrach by uzyskać dobre skupienie pocisków muszą być bardzo precyzyjnie i krytycznie strojone.

Jak z tego widać na wysoką precyzję strzałów ma wpływ nie tylko jakość wewnętrznego przewodu lufy ale także ścisła synchronizacja oscylacji z momentem opuszczenia pocisku. Falowy ruch w płaszczyźnie pionowej ma decydujący wpływ na skupienie pocisków i nazywam go ruchem podstawowym, ruch skrętny ruchem wtórnym. Na podstawie moich własnych doświadczeń i obserwacji wynika że ruch falowy jest spory i gdyby teoretycznie przedłużyć koniec lufy o 100 metrów to w standartowej broni o kal.3006 wielkość przez nią zakreślana by wynosiła od 60 do 100cm. Od pewnego czasu wspólnie z panem Piotrem Kocyanem konstruktorem broni, prowadzimy przygotowania do budowy urządzenia które w każdych warunkach może dokonać pomiaru ruchu, końca lufy ale także określić jego wielkość i kierunek. Ułatwi to postawienie diagnozy czy lufa jest za krótka lub za długa dla danej amunicji.

Przez 20 lat moich prób i doświadczeń z bronią kulową mogę stwierdzić iż można użyć porównania że w broni o pojedynczej lufie typu sztucer, lufę można stroić podobnie jak skrzypce lub fortepian by uzyskać najmniejszy rozrzut z danego egzemplarza broni.
[dodane 10 grudnia 2008]
Uwagi co do strojenia lufy...
Wrażenia po usługach...

 
Pokrewne linki
· Więcej o Artykuly
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Artykuly:
Czas Broni


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.82
Głosów: 35


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


"Login" | Logowanie/Założenie konta | 22 komentarze | _SEARCHDIS
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować

Canada Goose Jackets (Wynik: 1)
przez philjonathon dnia 01-01-2013 o godz. 00:09:55
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Irrespective, Ugg must make a vital transition to be able to stay related. cheap ugg boots australia [uggsbootsaustralia.webs.com] The boot-maker must get prospects hooked on goods that are not dependent about the climate or style traits. "The worst is but to come," Sam Poser, an analyst at Sterne Agee, Buy Canada Goose [www.canadagoosejacketscheapoutlet.com] advised the Huffington Publish in Oct, Canada Goose Outlet [www.canadagoosejacketscheapoutlet.com] adding that "weaker Uggs revenue could not only be resulting from weather, but might suggest the boots have fallen out of fashion. ugg boots australia sale [uggsbootsaustralia.webs.com] " Ugg executives are well-aware of the dilemma. "The climate situation was pretty extreme which seriously made us believe extra like retailers in making certain we"ve transitional item so we"re not as weather dependent," Ugg president Connie Rishwain told Women"s Put on Each day. "Also, newness is key and that is what the client desires."pa*****ches (Wynik: 1)
przez Jennymccarthy18 dnia 01-01-2013 o godz. 03:49:01
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
pat watches geneve watches [www.pa*****ches.org]wedding dresses (Wynik: 1)
przez Mulrine90 dnia 11-01-2013 o godz. 12:50:01
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
asymmetrical mother of the bride dress [www.sizedresses.org] These dresses are properly created and also you don"t require to worry in regards to the good quality. For anyone who is planning you wedding on the shoestring spending budget cheap veils and headpieces [www.sizedresses.org] , listed here are some recommendations to have the ideal gown in the ideal value elegant cheap dresses [www.sizedresses.org] .Re: Wibracje lufy - Czesc 2 (Wynik: 1)
przez philjonathon dnia 15-06-2013 o godz. 21:36:51
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
jordan shoes for sale [suno.edu] jordan shoes for sale [suno.edu] By researching a simple trail trainers evaluation prior to deciding to obtain jordans for sale [suno.edu] jordans for sale [suno.edu] , you"ll be able to truly substantially enhance your possibilities of keeping away from knee irritation by receiving an proper pair.robedresses (Wynik: 1)
przez Mulrine90 dnia 12-01-2013 o godz. 05:32:59
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
prom dresses and gowns online [www.robdresses.net] All of these distractions is readers eliminating currently too inciteful a researches interesting. Skill and up-to-date informationweek are generally looking for noticed and have correct charge card debt get inside the a wide range of clock on suggestions, Adgate mentioned. Prom dress cheap [www.robdresses.net] I wish anything else erotic you press this cover as far as is possible. formal wedding dress [www.robdresses.net] jugg-Fertilising has already been a divisive concern to work with mother.dre beats cheap price (Wynik: 1)
przez philjonathon dnia 05-04-2013 o godz. 21:18:31
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
low price beats by dre [www.decawave.com] cheap beats by dre [www.decawave.com]2- simplicity of use - usefulness-Flexibility appear once the quality of sound, Many people do not think of this get that anybody have their own comfort and ease who have user wireless wireless headphones, casque docteur dre [www.beatspaschercasquefr.com] Numerous a quality of sound wireless wireless will option, However cheap beats by dre [www.decawave.com] , many does not favor it even if it can"t position themselves with no burden on headsets. The concluding decision of shopping for the wireless wireless head set includes the comfort-Function because it requires to sit regarding radio stations all day. beats by dr dre cheap [www.decawave.com] Involved of the headsets Wireless bluetooth ear phones is the smallest amount uncomplicated approach, casque beats pas cher [www.beatspaschercasquefr.com] But when it is good too much at that point it really makes no difference.Re: Wibracje lufy - Czesc 2 (Wynik: 1)
przez philjonathon dnia 28-07-2013 o godz. 03:48:28
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
The model has actually been consistently groundbreaking away in the athletics discipline by introducing shoes to non athletes way too discount jordans for sale [suno.edu]. Cheap Jordans - Why You Should Buy Authentic Ones [aceautonj.com] To deliver more stability into the foot and to strengthen the shoe , Jordans extra the three stripes to its trainers inside the calendar year 1949. It had been with this year that this trademark that may be now being recognised given that the Gazelle had been launched cheap jordan [suno.edu] . cheap jordan shoes for sale [suno.edu] Providing the top possible equipment to every single athlete was Adolf Dassler"s dream. The Jordans Originals jordan shoes for sale [suno.edu] , the Jordans Samba, the Jordans Gazelle and lots of other models assisted in enhancing performances on the athletes.fake breitling watches for sale (Wynik: 1)
przez Jennymccarthy18 dnia 31-07-2013 o godz. 18:57:36
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Even dealing with a unsure financial crisis best replica watches [graduatepromotions.com] best replica watches [graduatepromotions.com] , Pricier watches still need an excellent interest in, The truth that prospective are often looking for a reliable haggle. Optimal good deals are obtainable at a fresh web portal, Good deal minimal beautiful watches, Which happens to be now, Asserting discount selling price tags website in deluxe wris*****ches on top of that funds watches replica tag heuer [www.mypetskeleton.com] . In fact right this moment current economic climate set in a suffering and individuals accept a depression is in route, There nevertheless an excellent need top-of-the-range trendy watches replica watches for men [www.westendejewellers.co.nz]. replica watches for men [www.westendejewellers.co.nz] Bear in mind, Expertise potential keep looking for really specials whether they investment his or her watches, Which is exactly the place new web site, Good buy perfect watches, Is supplied swiss replica watches [graduatepromotions.com] .Re: Wibracje lufy - Czesc 2 (Wynik: 1)
przez philjonathon dnia 15-08-2013 o godz. 14:21:33
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
retro jordans for sale [www.brannonmonument.com] Designer handbags go as high as 1000s of dollars. For the standard lady gracegalena.org/outlet.html [gracegalena.org] retro jordans for sale [www.brannonmonument.com] louis vuitton online outlet [www.sinsinawa.org] , this value is no joke. This is one thing that they can not afford which leaves them wishing for some thing that is more affordable.replica gucci handbags (Wynik: 1)
przez philjonathon dnia 16-08-2013 o godz. 21:41:35
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
http://www.mahealthcare.com/replica_bags.html [www.mahealthcare.com] Another great handbag trend picking up in 2013 is the do*****ent clutch. This oversize clutch is not only an accessory that will give an impact to any simple outfit but also will be able to fit all the goodies you need in the bag, such as your smartphone, gucci outlet online [www.egelhofsiegertcasper.com] http://www.brannonmonument.com/Home3/air_jordan_2013.html [www.brannonmonument.com] do*****ents and credit cards as well as few make up items. Make sure to grab one for the year of 2013 but be sure to grab a piece that can be transformed from a cluth into a purse or shoulder bag gucci handbags sale [www.egelhofsiegertcasper.com] replica louis vuitton [www.edirisa.org] replica handbags for sale [www.edirisa.org]. www.edirisa.org/amaraka/handbagsale.html [www.edirisa.org] By having the additional straps you can alwyas transform the bag in case you need something a little more practical for the day time. A good suggestion is to pick a more sophisticated piece that can be worn during the day with straps but can also transition into night time and without straps could be worn for a party or an event.Re: Wibracje lufy - Czesc 2 (Wynik: 1)
przez philjonathon dnia 24-08-2013 o godz. 17:28:01
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Obviously there will be some cost to this, but the returns will more than make up for it. If these newcomers understand the language and laws, highfly shoes [www.highflyshoes.com] jordan shoes for sale cheap [www.highflyshoes.com] cheap jordans website [www.highflyshoes.com] they will not get in as much legal trouble or traffic accidents, they will be able to get better jobs and pay more taxes, they will be healthier cheap jordan shoes [www.highflyshoes.com] , they will be loyal Americans and contribute much more to this country. When parents speak English and get involved in their children"s schools http://www.highflyshoes.com/ [www.highflyshoes.com] , the children are likely to get better grades and the school benefits cheap jordan shoes for sale [www.highflyshoes.com] . When the schools are more successful, it helps the neighborhood.cheap beats by dre for sale (Wynik: 1)
przez philjonathon dnia 22-11-2013 o godz. 03:11:07
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
cheap beats by dre [beonair.com] beats by dre under 100 [beonair.com] Exist to your darling, cheap beats for sale [beonair.com] Do the laundry and so cope with helpful issues, The more often she"s dearly appreciated while savored. The msrp was a bummer to begin with during such a captivating in mind much at all as i amwww.aggdesigns.com/iconic.cfm (Wynik: 1)
przez philjonathon dnia 05-01-2014 o godz. 03:49:12
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
louis vuitton bags on sale online [www.aggdesigns.com] louis vuitton bags for saleâ?? [timross.com.au] Miss Bala Heaps of praise are being thrown at " A Separation ," less a film than an endurance test, http://www.aggdesigns.com/iconic.cfm [www.aggdesigns.com] and yet precious little ink is being spilled about " Miss Bala ," a harrowing tale of the Mexican drug scene told in long, swirling, unbroken shots that would make Brian De Palma jealous.coach factory (Wynik: 1)
przez tivate dnia 17-02-2014 o godz. 04:32:03
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Some of our coach editors were lucky enough to attend a pre-shopping event and they got the deets on what's flying off the shelves. [url=http://www.coach-factory-outlet-online.com/]coach factory outlet online[/url] If there's common ground between the two that won't lead to gut-twisting anxiety or tears and disappointment, it's probably this coach Chocolate Truffle Ring ($23). [url=http://www.coachoutletstoreonline2014.com/]coach outlet store online[/url] There's a sailor stripe shirt and then there's a shirt that actually looks like a sailor might have worn it - especially if that sailor's name was coach outlet. [url=http://www.coachfactoryoutlet-2014.com/]coach factory [/url] Sharing the thirty-six-piece chocolate set will seem like an act of kindness (and it totally is!), but maybe it'll also guilt accounting into finally putting a rush on those figures you sent them six weeks ago! [url=http://www.coachhandbagsnew2014.com/]coach handbags[/url] Each bag contains two ounces of beans and is packaged smartly with a message of affection on the front. [url=http://www.coachfactoryoutlethandbags.com/]coach factory handbags outlet[/url] It'll help smooth and hydrate patchy elbows and coach outlet and restore moisture to hands and feet. [url=http://www.coachfactoryoutlet-purse.com/]coach outlet[/url] Recently while giving these talks, it occurred to me that some of the points I'm making are actually pretty relevant to just general life, [url=http://www.pradaoutlet-store.com/]prada outlet[/url] so I thought I'd share a few of them here. [url=http://www.michaelkorsoutlet-store.com/]michael kors outlet[/url] Despite the ensuing interval, [url=http://www.michael-kors-outlet-store.com/]michael kors outlet store[/url] only a third of the companies that used fitflops in the facility have offered to compensate the survivors and the families of the deceased. [url=http://www.fitflopsflipflops.com/]fitflops[/url] Fitflop Offer is valid through tonight 02/09/2014! [url=http://www.fitflopflip-flop.com/]fitflop shoes[/url] This new line extension is sure to bolster business for the brand, since Duckie Brown has been a steadily creative menswear coach. [url=http://www.coachfactoryoutlet-2014.com/]www.coachfactory.com/store[/url]coach outlet (Wynik: 1)
przez creser dnia 17-03-2014 o godz. 03:38:46
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Computational Design for coach outlet [www.coachoutlet-sale.com] " workshop, the architect-turned-designer devised a couture dress that's free to download on Thingiverse.com.I want young women to feel they are the latest trend setters," Cole said, "feeling sexy and being comfortable at the same time.There's a coach factory outlet online [www.coach-factory-outlet-online.com] you'll still be wearing your winter coat on the first official day of From coach handbags online outlet [www.coachhandbagsonlineoutlet.com] (we hate you, polar vortex!), but you can break out a new spring coach factory outlet [www.coachfactoryoutletorg.com] no matter what the temperature is outside. From coach factory [www.coachfactoryoutlets2014.com] clutches to work satchels, there are so many coach outlet [www.coachoutlet-sale.com] trends to choose from.They have everything you need to stock up your kitchen, from bakeware to coach outlet store online [www.coachstoreonline.com] to dinnerware to create the perfect table setting.So to celebrate-and prepare for the michael kors outlet online [www.michaelkorsoutletmkstore.com] ahead-we rounded up tons of michael kors outlet online [www.michaelkorsoutletmkstore.com] happening today through Sunday.outlet has a coach factory outlet [www.coachfactoryoutletorg.com] Event going on and it's your opportunity to save big on michael kors outlet [www.michaelkors-bedford.com], tops, skirts, dresses and much more. The course consists of approximately a michael kors outlet store [www.michael-kors-outlet-store.com] loop around the redwoods from and returning to the start before following the course out to the Toms USA [www.tomsusashoes.com] aid station.The prada outlet [www.pradaoutlet-store.com] roundup today features a fitflops [www.fitflopsflipflops.com], candy necklaces, street style photographer profits, and michael kors [www.michaelkors.name] girlfriends.Is it right to jack something in without giving it a full opportunity to play out?While shopping in a coach factory outlet [www.coachfactoryoutletorg.com] designer store there, I asked a salesperson what the sleeve length of a shirt was, as only the neck was on the size tab.Check out Pixie Lott for example, who was spotted outside the fitflop USA [www.fitflopusaonline.com] studios yesterday wearing what can only be described as a fitflop [www.fitflopflip-flop.com] multi-coloured maxi dress, with clashing accessories and makeup to boot. The response? "Coach Outlet Online (Wynik: 1)
przez django dnia 03-04-2014 o godz. 11:30:10
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
When they Coach Outlet Online [www.coachoutletstoreinoa.com]were within three miles of Coach Factory Outlet [www.coachfactoryoutletmsna.com]home, she suddenly shouted to her Coach Outlet [www.coachoutletonlinemu.com]husband, "Stop the car. Stop right Coach Outlet Online [www.coachoutletstoreinoa.com]here!"The man slammed on the Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletmona.com]Finally, though, they returned to Coach Outlet Store Online [www.coachfactoryoutletsnai.com]their car for the trip home. While Coach Outlet [www.coachoutletonlinemu.com]the kids chattered and the man drove, Coach Factory Online [www.coachfactoryoutletnos.net]the woman sat smiling, surrounded Coach Factory Outlet [www.coachfactoryoutletmsna.com]by her flowers, a faraway look Coach Outlet [www.coachoutletonlinemu.com]in her eyes.brakes. Before he Coach Factory Outlet [www.coachfactoryoutletmsna.com]could ask her why she wanted to Coach Outlet [www.coachoutletonlinemu.com]stop, the woman was out of Coach Outlet Store [www.coachfactoryoutletmona.com]the car and hurrying up a nearby Coach Outlet Store Online [www.coachfactoryoutletsnai.com]grassy slope with the lilacs Coach Outlet Online [www.coachoutletstoreinoa.com] still in her arms. At the top True Religion Jeans [www.truereligionjeansftc.com] of the hill was a nursing home True Religion Outlet [www.truereligionjeansct.com]and, because it was such a beautiful True Religion [www.truereligionjeanssi.com]spring day, the patients were Michael Kors Outlet Online [www.michaelkorsoutletic.com]outdoors strolling with relatives Michael Handbags Outlet [www.michaelkorsets.com]or sitting on the porch.The Michael Kors Outlet Store Online [www.michaelkorsoutletnio.com]young woman went to the end of Michael Kors Outlet Stores [www.michaelkorsetoutletbeo.com]the porch, where an elderly patient Chanel Outlet Online [www.chaneloutletmobai.com]was sitting in her wheelchair, Louis Vuitton Outlet [www.louisvuittonoutletina.com]alone, head bowed, her back to most Louis Vuitton Handbags [www.louisvuittonoutletine.com]the others.Re: Wibracje lufy - Czesc 2 (Wynik: 1)
przez safwfk dnia 10-05-2014 o godz. 08:57:33
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
what ended up being ideal armed to ralph lauren pas cher [www.ralphlauren-pascher-france.com] help structure celine outlet [www.celinehandbags-outlet.com] all the politics air max [www.airmaxshoes.cc] natural environment louis vuitton bags [www.louisvuittonpursesbag.net] to a maturing citystate. One ghd flat iron [www.ghd-flatiron-hairstraighteners.com] example is, hogan outlet [www.hoganit.cc] Plato prada outlet [www.pradaoutletonlineb.com] notoriously stated, 'The condition is certainly however , fella writ large', louis vuitton [www.louisvuittonborse-sitoufficiale.com] and chi flat iron [www.chi-flatiron-hairstraighteners.com] additionally Aristotle released a longchamp pas cher [www.longchampfr.cc] great collecting constitutions because oakley sunglasses [www.oakleyoutlet-sunglasses.net] of many Historic citystates. Clear typically the affected vicinity. If typically the lid contains more intense prada outlet [www.pradaoutletonlineb.com] sizes and shapes and coach outlet [www.coachoutletstoreonlinefn.com] also Lancel [www.lancelfr.cc] fractures, christian louboutin outlet [www.christianlouboutinoutletft.com] you should longchamp [www.longchamphandbags-outlet.com] participate louis vuitton [www.louisvuittonborse-sitoufficiale.com] in north face outlet [www.northfaceoutlet-jacket.com] a even more detailed oakley sunglasses [www.oakleyoutlet-sunglasses.net] troubleshooting. burberry outlet [www.burberryoutletstoresbo.com] You must create longchamp pas cher [www.longchampfr.cc] the particular engine to begin with. Scott, marc jacobs outlet [www.marcjacobshandbagsoutlet.net] while enumerated earlier, typically the mother louboutin [www.louboutinfr.cc] board you actually cohosted with "turbocharging" coach outlet [www.coachoutletstoreonlinefn.com] entrepreneurship has been without a juicy couture outlet [www.juicycoutureoutlet-handbags.com] doubt one hogan outlet [www.hoganit.cc] of many best parts. It looks michael kors outlet [www.michaelkorsoutlet.cc] like coach outlet [www.coachoutletstoreonlinefn.com] any spirit coach outlet [www.coachoutletstoreonlinef

Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...Re: Wibracje lufy - Czesc 2 (Wynik: 1)
przez tomsdoutlet dnia 18-05-2014 o godz. 13:22:23
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
ray ban sunglasses [www.sunglassesray-ban.org]
Ralph Lauren Polo [www.ralph-pololauren.com]
toms outlet [www.outlet-toms-outlet.com]
michael kors outlet [www.michael-outlet-kors.com]
toms outlet [www.outlet-toms-outlet.com]
toms outlet [www.outlet-toms-outlet.com]
Ralph Lauren outlet [www.ralph-outlet-lauren.net]
Louis Vuitton Outlet [www.outlet-louis.org]
juicy couture outlet [www.outlet-juicy.net]
tiffany outlet [www.outlet-tiffany-outlet.com]
abercrombie outlet [www.outlet-abercrombie.org]
Louis Vuitton Outlet [www.outlet-louis.org]
Ralph Lauren Polo [www.ralph-pololauren.com]
burberry outlet [www.burberry-outletburberry.com]
Ralph Lauren outlet [www.ralph-outlet-lauren.net]
Ralph Lauren outlet [www.ralph-outlet-lauren.net]
michael kors outlet [www.michael-outlet-kors.com]
juicy couture outlet [www.outlet-juicy.net]
ray ban outlet [www.outlet-ray-ban.org]
ray ban outlet [www.outlet-ray-ban.org]
tiffany outlet [www.outlet-tiffany-outlet.com]
tiffany outlet [www.outlet-tiffany-outlet.com]
toms outlet [www.outlet-toms-outlet.com]
gucci outlet [www.gucci-outletgucci.com]
hogan outlet [www.outlet-hogan.org]
tiffany outlet [www.outlet-tiffany-outlet.com]
juicy couture outlet [www.outlet-juicy.net]
Ralph Lauren outlet [www.ralph-outlet-lauren.net]
toms outlet [www.outlet-toms-outlet.com]
Ralph Lauren outlet [www.ralph-outlet-lauren.net]
michael kors outlet [www.michael-outlet-kors.com]
toms outlet [www.outlet-toms-outlet.com]
nfl jerseys [www.jerseys-nfl.org]
toms outlet [www.outlet-toms-outlet.com]
toms outlet [www.outlet-toms-outlet.com]Re: Wibracje lufy - Czesc 2 (Wynik: 1)
przez philjonathon dnia 08-06-2014 o godz. 19:30:05
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
http://premierenyc.com [premierenyc.com] Cheap Oakley Outlet [premierenyc.com] Barbara was shown a bedroom she could have to yerself. Fake Oakleys [premierenyc.com] Ma Phelps placed such emphasis on that her upper and lower plates clacked nike high heels together.Re: Wibracje lufy - Czesc 2 (Wynik: 1)
przez cmoutlet dnia 04-09-2014 o godz. 03:59:53
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
 The burberry outlet [www.burberryoutletonlinei.com] beats by dre [www.beats-bydrdre-headphones.com] nike store [www.nikefactoryoutletstore.us.com] politics michael kors uk [www.michaelkorshandbags-uk.co.uk] new balance [www.new-balance574.com] ralph lauren [www.polo-ralphlauren.it] and longchamp [www.saclongchamp-pas-cher.fr] coach outlet store [www.coachoutlet--storeonline.com] chanel handbags [www.chanel-handbags.us.com] issues canada goose [www.canada--goose.co.uk] michael kors pas cher [www.sacmichaelkors-pascher.fr] gucci shoes [www.gucci-outlet.us.com] that beach wedding dresses [www.prom-weddingdresses.com] Oakley Scalpel Sunglasses [www.oakleyvaultsunglasses.us.com] lancel pas cher [www.sac-lancelpascher.fr] underlie moncler [www.moncleroutlet-jackets.com] hermes pas cher [www.hermes-sac.fr] chaussure louboutin [www.louboutin--pascher.fr] this Ray ban Sunglasses Eyeglasses [www.raybansunglasses.us.com] true religion outlet [www.truereligionjeansoutlet.us.com] prom dresses [www.prom-weddingdresses.com] civil, air jordan [www.airjordanshoes-retro.com] polo ralph lauren [www.polo-ralphlauren-pascher.fr] supra shoes [www.supra--shoes.com] and abercrombie [www.abercrombieand-fitch.com] michael kors outlet online sale [www.michaelkorsoutlet-online.us.com] ugg outlet [www.ugg-boots.us.com] apparently air max [www.nikeairmaxe.co.uk] red bottom shoes [www.red-bottomshoes.us] abercrombie and fitch [www.abercrombie-andfitch.co.uk] market juicy couture [www.juicycoutureoutlet.us.com] Oakley Monster Dog Sunglasses [www.oakleyvaultsunglasses.us.com] polo ralph lauren outlet online [www.polo-ralphlaurenoutlet.us.com] led,
Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...http://www.louisvuittonhandbagsoutlet.us.com/ (Wynik: 1)
przez momomo dnia 13-09-2014 o godz. 08:25:32
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Tee michael kors outlet [www.michael--korsoutletonline.com] [www.michaelkorsoutletusaonline.com] off to kate spade outlet [www.michael--korsoutletonline.com] [www.katespadeoutlet-online.us.com] terrific coach outlet [www.michael--korsoutletonline.com] [www.coach--outlet-online.com] deals at toms shoes outlet online [www.michael--korsoutletonline.com] [www.tomsshoesoutlet-online.com] this week. Their louis vuitton outlet online [www.michael--korsoutletonline.com] [www.louisvuittonoutlet-online.com] selection coach factory [www.michael--korsoutletonline.com] [www.coachfactory-us.com] and coach outlet online [www.michael--korsoutletonline.com] [www.coachoutlets--online.com] will now see an coach factory outlet [www.michael--korsoutletonline.com] [www.coachfactoryoutlets-us.com] 25% off at abercrombie and fitch [www.michael--korsoutletonline.com] [www.abercrombieandfitch.us.com] checkout. Metal-and- michael kors outlet online [www.michael--korsoutletonline.com] [www.michael-kors.cc] grocery kate spade handbags [www.michael--korsoutletonline.com] [www.katespadehandbags.us.com] baskets and true religion black friday [www.michael--korsoutletonline.com] [www.truereligion-blackfriday.com] Classic Flap Bags frey wille jewellery [www.michael--korsoutletonline.com] [www.freywillejewellery.com] to louis vuitton handbags [www.michael--korsoutletonline.com] [www.louisvuittonhandbagsoutlet.us.com] raw michael kors outlet [www.michael--korsoutletonline.com] [www.michaelkorsoutletusaonline.com] runway, but I louis vuitton outlet stores [www.michael--korsoutletonline.com] [www.louis-vuittonoutletstores.com] myself loving the coach factory outlet [www.michael--korsoutletonline.com] [www.coachfactoryoutlets-us.com] candy coach factory [www.michael--korsoutletonline.com] [www.coachfactory-us.com] clutches louis vuitton outlet [www.michael--korsoutletonline.com] [www.louisvuittonoutlet-us.com] and oakley sunglasses [www.michael--korsoutletonline.com] [www.oakleyglasses.us.com] candy costume tiffany and co [www.michael--korsoutletonline.com] [www.andcotiffany.com] jewelry the most. As a kid, kate spade outlet [www.michael--korsoutletonline.com] [www.katespadeoutlet-online.us.com] a candy necklace or cheap oakley sunglasses [www.michael--korsoutletonline.com] [www.oakley--glasses.com] bracelet marc by marc jacobs [www.michael--korsoutletonline.com] [www.marcbymarc-jacobs.com] one of my coach factory outlet online [www.michael--korsoutletonline.com] [www.coachoutletusafactory.com] favorite things, it prada black friday [www.michael--korsoutletonline.com] [www.prada-blackfriday.com] was a rarity, but
Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...UGG outlet (Wynik: 1)
przez philjonathon dnia 09-11-2014 o godz. 11:26:19
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
UGG Europe Outlet [www.blindchallenge.eu] http://www.jaquillard.fr/2014/fr/femme.html [www.jaquillard.fr] http://www.piecesapart.fr/css/ [www.piecesapart.fr] It hair tips against you Inside rating as renowned with a confidential reliance upon scrub vocals coupled with a total "80s melodic really are fun feeling specifically in the choruses where exactly plans of most techniques will be able just come in gone.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.49 sekund
Google+