Historia Firmy
Założycielem firmy był Aleksander Laskowski który na początku lat międzywojennych pracował w Austrii w firmie zbrojeniowej przy produkcji broni. Tam poznał tajniki prac rusznikarskich. Po przyjeździe do Polski otworzył Zakład Usług Rusznikarskich w Lublinie. Poznane w Austrii technologie oksydowania sztucerów i broni śrutowej zapewniały wysoką odporność na ścieranie i piękny odcień. Solidność wykonywanych usług znalazła uznanie u szerokiej rzeszy myśliwych. Po wojnie przeniósł się do Krasnegostawu gdzie założył rusznikarnię pod nazwą "Mechanika Precyzyjna".
Na początku lat 80-tych firmę przejął syn Waldemar Laskowski, który przez wiele lat zdobywał doświadczenie w rodzinnym warsztacie. Rozwój firmy nastapił po 89-roku, w którym właściciel uzyskał koncesję na sprzedaż broni i amunicji. Wielokrotne wyjazdy na Światowe Targi Broni I.W.A w Norymberdze zaowocowały nawiązaniem kontaktów z firmami wytwarzającymi technologie i narzędzia dla rusznikarzy. Poznanie a później stała wspołpraca z Trunem Unsetem norweskim rusznikarzem i wytwórcą broni, oraz szwedzkim konstruktorem broni Bertilem Johansonem wspołkonstruktorem sztucera Carl Gustaf 2000, a także polskim rusznikarzem Romanem Tołczykiem umożliwiła poznanie wszystkich tajników rusznikarstwa i rozszeżenie zakresu usługi. Właściciel zakładu w 1997 roku spodkał sie z Michaiłem Dragunowem - konstruktorem wojskowego SWD (Snajperska Wintowka Dragunowa) i przeprowadził z nim 50 minutową rozmowę na temat broni. Od dłuższego czasu również jest powoływany jako rzeczoznawca broni na rozprawy sądowe.
Współpraca z firmą Pionner Arms Co Radom zdjecie 1 zdjecie 2, a także z Witoldem Janickim (zdjecie 1 zdjecie 2
)
właścicielem portalu www.optykamysliwska.pl.
Dzięki uprzejmości Toma Shelhamera, który kierował firma 'Niedner Rifle Corporation' produkującą broń dla myśliwych, w czasach jej największej świetności właściciel uzyskał całą technologię i opis procesu oksydowania. Od listopada 2003 roku oksyduje broń ściśle według otrzymanej technologi, która nadaje broni bardzo trwały i piękny niebieski kolor. Dzięki dodatkom niklu i platyny powłoka jest tak mocna, że po każdym użyciu broni nie jest konieczne natłuszczanie jej powierzchni. Jest to jedyna metoda, ktora pozwala uzyskać niebieski kolor na wysokostopowej i hartowanej stali.
Od wielu lat przy odnawianiu kolb wykorzystywane jest doświadczenie konserwatora zabytków, który zajmował się odnawianiem i renowacją drewnianych rzeźb w kościołach. Stosując jego metody możliwe jest uzyskanie prawdziwej faktury drewna.
-zdjęcia-
zdjęcia Stefan Ciechan (Lublin)
|