Wymiana luf
Wymiana luf to jedna z podstawowych usług zawodowego rusznikarza. Chyba każdy rusznikarz w swojej karierze wymieniał lufy. W dawnych czasach gdy zamknięte były granice dostęp do luf był ograniczony, rusznikarze mieli dostęp do luf wojskowych kalibru 0.311 w których wiercono komory nabojowe kal 3006. Lufy te nie nadawały się do tego kalibru..... ale innych nie było. Dopiero po roku 1990 otworzyły się granice, natomiast z chwilą wejścia do Unii Europejskiej dostęp jest nieograniczony.
Od kilku lat współpracuję z firmą Lothar Walther. Firma ta należy do najlepszych w Europie, można powiedzieć że na rynku luf w Europie to jest... Rolls Royce.
Lufa w broni kulowej to jej serce i dużo od niej zależy, ale nie wszystko, z lufą współpracują jeszcze inne mechanizmy które również mają wpływ na uzyskiwane skupienie.
Wymiana lufy w repetierach jest stosunkowo prosta, nie mniej też wymagane jest doświadczenie i jak w każdym zawodzie są drobne niuanse i tajniki, które sprawiają że po wkręceniu jedna strzela bardzo celnie druga nie bardzo.
Na początku lat 90-tych poznałem norweskiego rusznikarza
Truna Undseth'a, który skończył nieistniejącą obecnie szkołę rusznikarską w Oslo.
Trun w tamtych latach budował sztucery do polowań na kozice śnieżne, które są bardzo czujne i bystre, podejść ich można na odległość nie mniej niż 500 i więcej metrów, a czasami trzeba było strzelić przez fiord. Skupienie jego broni było w granicach 5-7cm na 300 metrów co w tamtych czasach było dla mnie …niewyobrażalnym kosmosem.
Trun Undseth z którym się zaprzyjaźniłem przekazał mi bardzo dużo rusznikarskich tajników, których nigdzie się nie znajdzie w żadnej książce ani filmie. Między innymi zdradził tajemnicę na czym polega konstrukcja super celnej broni i od czego to zależy.
W wielu przypadkach wiedzę zdobywa się latami, czasami upłynie kilkadziesiąt lat aby poznać wszystkie tajniki zawodu. W tym przypadku na mojej drodze zawodowej spotkałem ludzi którzy przekazali mi pokoleniową wiedzę i doświadczenie które teraz wykorzystuję, oczywiście nie każdy ma taką możliwość.
Można oglądać tysiące filmów na You Tube na temat wkręcania luf, jest tam wiedza tylko powierzchowna bez tych drobnych ale niezwykle istotnych szczegółów które decydują że po wkręceniu do systemu zamkowego lufa jest niezwykle celna i precyzyjna nawet z amunicji fabrycznej.
Należy przypuszczać że te drobne szczegóły są celowo pomijane. Żyjemy przecież w czasach rynkowego kapitalizmu, w którym wiedza kosztuje i nikt jej nie ujawni, tym bardziej... za darmo, według zasady, chcesz wiedzieć więcej przyjdź do mnie i zapłać.
Następną zaletą tych technicznych tajników jest że z takiej lufy można strzelać średnio dobrze z każdej fabrycznej amunicji, skupienie zadowoli prawie każdego myśliwego. Ominięcie tych drobnych szczegółów powoduje że lufa.... strzela, niby jest celna.... ale dobry strzelec natychmiast wychwyci że występują drobne i nieprzewidywalne odskoki. A do jej przystrzelenia potrzeba zużyć więcej amunicji.
Zastosowanie tych właśnie tajników umożliwiło zbudowanie wyczynowej broni dla kol. Jacka Jakubczyka z którego uzyskano fenomenalny wynik 200/200 na 300metrów z amunicji fabrycznej.
Każda broń w której wymieniałem lufę ma opinię bardzo celnej i właściciele są z niej zadowoleni.
Na zakończenie chciałbym podziękować koledze z mojego Koła Nr 16 Szarak, Adamowi Chodorowskiemu który przyczynił się do przyswojenia tej wiedzy.
Waldemar Laskowski