Witaj w Dobry Rusznikarz: rusznikarnia, oksydowanie naprawa modernizacja broni


OFERTA
· Oferta
· Oferta Specjalna
· Renowacja osad
· Kamuflaż kolb i osad
· Odnawianie broni
  luksusowej
· Odnawianie baskil
· Pasowanie montaży
· Wiatrówki
· Czarnoprochowce
· Pozbawianie broni
  cech użytkowych

Broń precyzyjna:
· Broń mojej konstukcji
· Sztucery precyzyjne
· Modernizacja Longshot F-Class
· Wymiana Luf

· Kto strzela z mojej broni

Nowość:
· Wyważanie broni śrutowej

FIRMA
· Strona główna
· Artykuły
· Historia firmy
· Rozwój firmy
· Kontakt
· Firma w prasie

Dystrybucja
· Lothar Walther

Ciekawe Prace
· Syrena
· Stara kurkówka

Ciekawe spotkania
· Galeria Zdjęć
· Kadra dowódcza WP
· Michaił Dragunow 1997
· Londyn 2007
· prof. Jerzy A. Ejsmont

Reklama

Optykamysliwska.pl

Kolby-snycerka.pl

Docieranie luf

Akcesoria myśliwskie

Optyka

WISMAG Jacek Jakubczyk300 RUM
Wysłano dnia 10-12-2012 o godz. 09:38:12 przez - admin

Artykuly
Pewnego dnia zadzwonił telefon, uprzejmy i łagodny głos zapytał czy podjął bym się konstrukcji sztucera w kalibrze znacznie mocniejszym od znanego 9.3 x 62 z którego można by precyzyjnie strzelać do grubej zwierzyny na dalekie odległości.

W dyskusji padły następujące warunki, płaski tor lotu pocisku, w przypadku trafienia powinien dawać przestrzał na wylot i obfitą farbę, oraz umiarkowane pchnięcie na ramię na poziomie nie większym niż 3006. Zaproponowałem 300 Winchester Magnum następnie 338 Winchester Mag, w słuchawce usłyszałem czy spotkałem się i jakie mam zdanie na temat kalibru 300 Remington Ultra Magnum. W toku następnych rozmów telefonicznych ostatecznie został ustalony kaliber 300 Remington Ultra Magnum.


 Kaliber 300 RUM jest bardzo młodym i nowoczesnym kalibrem, jego powstanie datuje się na 1989 rok, cechuje go duża prędkość pocisku, a przez to płaski tor lotu pocisku, natomiast energia w zależności od elaboracji jest w granicach do 6000 J.

W związku z dużą prędkością pocisku pchnięcie na ramię strzelca jest krótkie w czasie przez to odbierane jest przez nieostrzelanych strzelców jako..kąśliwe, ale jak najbardziej bezpieczne. Należy przy tej okazji napisać napisać że każda broń w dużym kalibrze jest tak zaprojektowana aby każdy mógł z niej strzelać, nawet drobna Diana o wadze 50kg, jest internetowym mitem że broń w afrykańskich kalibrach broń....łamie obojczyki. Tu należy dodać że autor osobiście strzelał z kalibru 50 BMG, /12.7mm /nic mu się nie stało i jak na razie..... ma się dobrze.

300 RUM spełniał wszystkie wymagania przyszłego właściciela, tylko w jednym znacznie odbiegał od założeń, jego odrzut był dwa razy większy od 3006 Rozpoczęły się poszukiwania odpowiedniego systemu zamkowego spełniającego warunki wytrzymałościowe, oraz taka konstrukcja, która może posiadać magazynek na długie prawie 10cm naboje. Po długich analizach różnych komór zamkowych wybór padł na na system Remington Model 700 wersja magnum. Lufa to oczywiście Lothar Walther... Mercedes na europejskim rynku luf. Największym problem i wyzwaniem miał być spełniony warunek małego odrzutu, wiadomo że najlepszym hamulcem jest zwiększona masa broni, ale do polowań broń nie może być zbyt ciężka, więc musiał być założony hamulec wylotowy o wysokiej sprawności.

Po przeanalizowaniu odpowiedniej literatury, na lufę musiał być nakręcony hamulec dwu systemowy, akcyjno-reakcyjny, którego wydajność dochodzi do 50% po odpowiednich obliczeniach, z uwzględnieniem ogólnej masy broni wyszło że wyliczony odrzut wyjdzie na niskim poziomie, zbliżonym do odrzutu popularnej broni w kal 7x64, która znana jest z łagodnego i delikatnego pchnięcia na ramię strzelca.

Przy precyzyjnym strzelaniu z broni w dużym kalibrze na dalekie odległości broń musi być odpowiednio ciężka ale w czasie polowań sztucer jest przenoszony i wnoszony na ambony więc jego ogólna masa nie może być duża. Tu skorzystałem z podpowiedzi jednego z pracowników w czasie pobytu w firmie Purdey & Son który powiedział,że nie tylko waga broni ma duży wpływ na precyzję strzałów ale też jednym z ważnych czynników pozytywnie wpływających na celność repetierów jest odpowiednie wyważenie, można więc zmniejszyć masę broni na rzecz bardzo starannego wyważenia.

Gdy wszystkie elementy były już w komplecie i została spasowana lufa okazało się że pazurek wyciągu łuski nie wpada we wtok i nie można wyciągnąć łuski. Teoretycznie powinien... zaskakiwać, akurat w przypadku 300RUM nie chciał, ze względu na znacznie większe wymiary łuski.

W Remingtonie jego konstrukcja jest nietypowa i często wszelkie próby wyjęcia lub zakładania kończą się jego złamaniem, jednak po kilku podejściach udało się go w końcu wyjąć i delikatnie zmodyfikować. Następnie w dalszej części prac nad nowa bronią wynikło że amunicja 300 RUM jest bardziej pękata i nie przechodzi przez komorę zamkową do magazynka, gdy ten problem został rozwiązany natychmiast pojawił się następny.

W czasie podawania naboju z magazynka czubek pocisku ustawiał się pod złym kątem i nie wsuwał się do komory nabojowej. Wyliczony wcześniej odrzut broni był tylko teoretyczny i na papierze, więc do porównań został użyty popularny Mauser w kal 7x64.

Początkowe trzy strzały potwierdziły bardzo łagodny, delikatny i...subtelny odrzut na poziomie niższym niż użyty kilka minut wcześniej Mauser. Natomiast skupienie okazało się bardzo dobre, pierwsze dziewicze trzy strzały dały rozrzut około 3cm, jak na nową i niedotartą jeszcze lufę wynik... lepiej niż dobry. 

Pierwsze polowanie ujawniło zalety tego mocnego i jeszcze mało znanego w Polsce kalibru. Jeleń strzelony na odległość 130m o wadze 145kg odszedł tylko 12 kroków. Użyta amunicja Federal dała przestrzał na obie strony, wylot pocisku zrobił otwór w granicach 3cm. Jak wspomina właściciel na to polowanie udał się z....linką w kieszeni, ponieważ broni osobiście jeszcze nie zdążył przystrzelać po wejściu na zwyżkę mając na uwadze duży odrzut broni w tym kalibrze na wszelki wypadek przywiązał się do zwyżki aby silne pchnięcie na ramię nie... zrzuciło go ze zwyżki.Po tym pierwszym polowaniu właściciel stwierdził, że...polowanie na grubą zwierzynę z bronią w kalibrze 300 RUM to prawdziwa przyjemność, natomiast koszt amunicji 450zł za paczkę też do tej... przyjemności należy.

Więcej o wynikach osiąganych przez tą broń można przeczytać tutaj - broń mojej konstrukcji

zdjęcie Nr 1 po lewej stronie amunicja 300 RUM po prawej 308 W
 
Pokrewne linki
· Więcej o Artykuly
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Artykuly:
Czas Broni


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 2


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


"Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.05 sekund
Google+