Witaj w Dobry Rusznikarz: rusznikarnia, oksydowanie naprawa modernizacja broni


OFERTA
· Oferta
· Oferta Specjalna
· Renowacja osad
· Kamuflaż kolb i osad
· Odnawianie broni
  luksusowej
· Odnawianie baskil
· Pasowanie montaży
· Wiatrówki
· Czarnoprochowce
· Pozbawianie broni
  cech użytkowych

Broń precyzyjna:
· Broń mojej konstukcji
· Sztucery precyzyjne
· Modernizacja Longshot F-Class
· Wymiana Luf

· Kto strzela z mojej broni

Nowość:
· Wyważanie broni śrutowej

FIRMA
· Strona główna
· Artykuły
· Historia firmy
· Rozwój firmy
· Kontakt
· Firma w prasie

Dystrybucja
· Lothar Walther

Ciekawe Prace
· Syrena
· Stara kurkówka

Ciekawe spotkania
· Galeria Zdjęć
· Kadra dowódcza WP
· Michaił Dragunow 1997
· Londyn 2007
· prof. Jerzy A. Ejsmont

Reklama

Optykamysliwska.pl

Kolby-snycerka.pl

Docieranie luf

Akcesoria myśliwskie

Optyka

WISMAG Jacek JakubczykWyważanie strzelby
Wysłano dnia 01-03-2015 o godz. 00:00:00 przez - admin

Artykuly
Od lat uważnie śledzę polskich zawodników na poziomie wojewódzkim i centralnym oraz ich bieżące wyniki. Pilnie analizuję z jakiej broni strzelają i jakie są najnowsze kierunki jeżeli chodzi o konstrukcję oraz budowę systemów spustowych i stosowanych kalibrów. Są konstrukcje mniej lub bardziej udane nie wszystko co najnowsze i najdroższe musi być najlepsze. Strzelectwo polskie nie jest na bardzo wysokim poziomie, mimo że jest nas 38 milionów strzelectwo sportowe jest mało rozwinięte i po prostu z małej grupy nie można wyłonić najlepszych talentów. Dobrym przykładem jest niewielka Norwegia w której na 6mln ludności ponad milion ma broń i strzela, jest więc z kogo wybrać.
Polscy strzelcy w europejskim i światowym rankingu są na odległych miejscach że trudno ich odnaleźć lub po prostu nie są sklasyfikowani. Od czasu do czasu pojawi się talent który indywidualnie potrafi uzyskiwać bardzo dobre wyniki ale jego kariera trwa przeważnie krótko, wyniki po dwu lub trzech latach spadają i już nigdy nie może osiągnąć swojej szczytowej formy, utrzymuje się już tylko w klasie średniaków. Jest natomiast pewna grupa strzelców która przez lata jest w ścisłej czołówce wymieniają się tylko miejscami gdyż umiejętnie potrafią wykorzystać wiedzę innych.

Norweg Trun Undseth nieżyjący już rusznikarz który skończył nieistniejącą już szkołę rusznikarską w Oslo, od którego w latach 90-tych pobierałem nauki był nie tylko znanym rusznikarzem ale też wybitnym strzelcem z broni krótkiej. Swojemu synowi Ole (czytaj Ule) nie zaszczepił pasji rusznikarskiej ale przekazał w genach talent do strzelania i niezwykłą wolę walki na strzelnicy. Od kilku lat Ole należy do kadry narodowej Norwegii i strzela w pierwszym firmowym zespole Perazzi. W ciągu ostatnich 4 lat uczestniczył we wszystkich najważniejszy zawodach na świecie w aktualnym rankingu na 2013 rok sklasyfikowany jest na 21 miejscu.
Kontakt ze światowej klasy zawodnikiem pozwala zdobyć wszechstronną wiedzę na temat aktualnej broni sportowej kierunków jej rozwoju, metod szkolenia i treningu, umożliwia też wymianę doświadczeń w dziedzinie pasowania i wyważania broni do strzelca.

Według Ole są dwie najważniejsze osoby z którymi współpracuje strzelec: trener i rusznikarz. Trener - wiadomo ustala zasady i harmonogram treningów, natomiast rusznikarz - i tu można zadać pytanie... skoro broń jest sprawna i strzela to po co jest on potrzebny?


Każdy strzelec zdaje sobie sprawę że broń musi być dopasowana indywidualnie do strzelca, a szczególnie jest to ważne przy strzelaniu sportowym, nie pomoże najlepszej klasy strzelba Perazzi czy Holland & Holland jeżeli kolba i cała broń jest niedopasowana do strzelca.Strzelec na początku przygody strzeleckiej stara się dopasować broń do siebie, ale po pewnym czasie sylwetka ulega zmianom, może schudnąć lub przytyć, może się zgarbić lub jego sylwetka pochylić.
Gdy strzelec przytyje dołek strzelecki ulega zmianom dodatkowo jego twarz robi się bardziej okrągła, już zmienia się punkt trafienia, dlatego niezwłocznie należy dokonać korekcji pochylenia i składu kolby. Duży wpływ ma wiek, ulega zmianie refleks i zmienia się siła ręki prowadzącej w obu przypadkach należy niezwłocznie dokonać korekcji wyważenia aby zwiększyć lub zmniejszyć szybkość końca luf.
Zmiany w sylwetce zachodzą stosunkowo wolno i na początku strzelec nie zdaje sobie sprawy dlaczego ma coraz więcej pudeł, w pierwszej fazie próbuje korygować broń do siebie przez zmianę przyłożenia głowy do osady, gdy to nie pomaga dochodzi do wniosku że należy broń wymienić. W tym przypadku tylko osoba zewnętrzna potrafi wychwycić błędy i skorygować dopasowanie.Kolejną sprawą jest symetryczne rozłożenie ciężaru broni w przypadku dociążania należy zwracać szczególna uwagę aby ciężarek był w osi symetrii broni, niesymetryczność może powodować że po pierwszym strzale broń zostanie odchylona od osi co utrudnia i opóźnia ponowne naprowadzenie na cel.
Natomiast niewłaściwe rozłożenie ciężaru broni w przypadku dociążania może powodować że po pierwszym strzale koniec lufy zostanie zbyt mocno odrzucony do góry co utrudni ponowne naprowadzenie na cel który już się oddali i zmieni wysokość.

Wyważenie broni przy strzelaniu sportowym ma istotne znaczenie, światowe strzelectwo sportowe poszło w kierunku zupełnie nowej filozofii wyważenia, otóż rzecz polega na takim rozłożeniu ciężaru aby główna masa broni przesunęła się do przodu z jednoczesnym zwiększeniem szybkości końca luf, ta ciekawa metoda powoduje że wyważona w ten sposób broń staje się do 30% szybsza w naprowadzaniu na cel. Można powiedzieć że koniec lufy..... samoczynnie kieruje się na cel, może nie dosłownie ale bardzo szybko. Nowa metoda powstała pod wpływem obserwacji tysięcy strzelców, stwierdzono że przyczyną większości nietrafionych rzutków jest zbyt małe wyprzedzenie czyli spóźnianie strzałów.
Ten nowy system wyważenia nieznany do tej pory w Polsce nie przeniknął jeszcze do naszych zawodników gdyż nikt ze światowej czołówki nie zdradza tajników swoich sukcesów ani żaden rusznikarz współpracujący z najlepszymi strzelcami świata nie opublikuje tego w internecie... za darmo.
Nowy system wyważenia sprawia wrażenie że broń jest lżejsza, stabilniejsza w naprowadzaniu na cel i pozwala niezależnie od umiejętności strzelca na uzyskanie lepszych wyników gdyż powoduje większe samoczynne wyprzedzenie.... a ponieważ wiązka śrutu jest długa i rozciągnięta zwiększa się prawdopodobieństwo trafienia w cel dlatego że niwelowane są błędy krytycznego wyprzedzenia ponieważ rzutek może być trafiony przednią i końcową częścią wiązki śrutu.Właściwe wyważenie nigdy nie jest stałe i ciągle ulega zmianom w zależności od właściwości cech psychofizycznych strzelca w danym roku.
Można zaobserwować wielu strzelców którzy rozpoczynają strzelectwo sportowe przy wadze około 80kg po kilku latach widać że ważą prawie 100 i więcej kilogramów, gdy ich zapytać czy korygowali w tym czasie skład odpowiadają przecząco. Korekcja broni odbywa się zawsze na początku sezonu a w połowie jest sprawdzana.
Jest jedna niezmienna zasada, strzelec ma strzelać i osiągać najlepsze wyniki od pozostałych spraw są inni.
Jak twierdzi Ole od tego wszystkiego jest rusznikarz który stale współpracuje ze strzelcem.
Niepokojącą sprawą jest że część młodych strzelców po pewnym czasie dochodzi do wniosku że wszystko wie najlepiej, wystarczy że poczyta internet a wyniki natychmiast się poprawią, nic bardziej błędnego, to pierwszy krok do ograniczenia swoich wyników. Głębokiej wiedzy trenerskiej i rusznikarskiej w internecie się nie znajdzie.
Można w tej chwili zadać pytanie, ilu jest polskich strzelców którzy co rok proszą rusznikarza aby sprawdził i skorygował im dopasowanie i wyważenie broni.
Trenerem nie musi być wybitny strzelec a rusznikarz też nie musi być super strzelcem, ważne aby obaj znali swój fach.


Czy można wyobrazić sobie sukcesy Adama Małysza gdyby nie jego trener Apoloniusz Tajner i pozostali którzy wspomagali go swoja wiedzą, a przecież Tajner nigdy nie był mistrzem świata.
Nasz wybitny żużlowiec Tomasz Gollob ma osobistego mechanika który cały czas usprawnia i modyfikuje jego motocykl, mówiąc krótko ciągle poprawia fabrykę i dopasowuje na bieżąco motocykl do jego aktualnych predyspozycji i możliwości oraz wilgotności toru. Lub Krystynę Kowalczyk która rezygnuje ze swojej ekipy szkoleniowej tylko wpisuje w GOOGLE..... jak zdobyć tytuł mistrza świata. Przykładów może być dziesiątki.
Na zakończenie można napisać że każdy sportowiec aby osiągnąć wysokie wyniki musi się liczyć z faktem iż należy skorzystać z pomocy i wiedzy innych, sam wielkich sukcesów nie osiągnie.


Strzelcy sportowi którym broń wyważona została według nowego systemu w konkurencjach śrutowych uzyskują znakomite wyniki.

Zachęcam do zapoznania się z ofertą wyważania broni śrutowej.

Waldemar Laskowski 
Pokrewne linki
· Więcej o Artykuly
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o Artykuly:
Czas Broni


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 1


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


"Login" | Logowanie/Założenie konta | 0 komentarze
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.07 sekund
Google+